'Tolon yanlış anlaşıldı'

Genelkurmay Başkanlığı, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon'un
İzmir'de bir köyde yaptığı konuşmada sarfettiği "Bu ülke güzel insan yetiştirirdi.

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon'un İzmir'de bir köyde yaptığı konuşmada sarfettiği "Bu ülke güzel insan yetiştirirdi. Artık hain de yetiştiriyor. Ver kurtul diyen hain değildir de nedir?" sözlerinin, "Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir çözüm isteyenleri itham ettiği" şeklinde yorumlanmasının doğru olmadığını açıkladı.
Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nin dünkü yazılı açıklamasında, Tolon'un, dile getirdiği hususlarla ilgili basında yer alan haber ve yorumların çoğunun, komutanın konuşma metninden alıntıları içerdiği ve konuşmanın bütününde ifade edilen hususları tam olarak yansıtmadığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi: "Ülke savunmasında sorumluluk üstlenmiş bir ordu komutanının, bir sohbet toplantısındaki ifadelerinin, Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir çözüm isteyenleri itham ettiği şekilde yorumlanması doğru değildir."
TÜSİAD'a yanıt
Açıklamada isim verilmeden TÜSİAD'ın eski başkanı Tuncay Özilhan'ın,
"Kendi gibi düşünmeyenleri hain ilan etmek demokrasiye saygısızlıktır" ifadesine de yanıt verildi: "Bu bağlamda, Tolon'un sözlerinin bütününü dikkate almadan demokrasiye saygısızlık olarak nitelendirilmesinin ifadeyi kullanan kişinin görevi ve kişiliğiyle bağdaşmayan haksız bir davranış olduğu kıymetlendirilmektedir. TSK'nın tüm bireyleri demokrasiye yürekten saygılıdır."