Topbaş: İstanbul tesadüflere bırakılamaz

Topbaş: İstanbul tesadüflere bırakılamaz
Topbaş: İstanbul tesadüflere bırakılamaz
Kadir Topbaş son günlerde ortaya atılan iddiaları cevaplamak için bir basın toplantısı düzenledi.

Radikal.com.tr - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş 17 Aralık operasyonunun ardından İBB'yle ilgili iddialara basın toplantısıyla yanıt verdi..

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Etiler'deki polis okulunun bir şirkete verildiği iddiası üzerine arazinin tapusunu gösteren Topbaş, "Bireysel adım atamayız. Sızan asılsız iddiaların dosyalardan nasıl tedarik edildiğini bilmiyoruz. Bir takım iddialar bizi engelleyemez. Bir kuruş zayi edilmeden çalışıyoruz" dedi.

Etiler’deki karakol arazisinin tapusunun Büyükşehir’e ait olduğunu söyleyen Topbaş, “İçişleri Bakanlığı ile yapılan protokol gereği mülkiyeti bize geçmiş durumda. Bu araziyi kent menfaatleri için değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturması çerçevesinde savcılık tarafından yapılan araştırmada, Etiler’deki polis okulu arazisinin belediyeye devredildikten sonra ihalesiz olarak KİPTAŞ tarafından bir inşaat firmasına verildiği iddia edilmişti. İddialarda arazinin 460 milyon dolara satılarak devletin 1 milyar dolar zarara uğratıldığı yönünde ifadeler yer almıştı.

Topbaş iddialarda sözü edilen arazilerin tapularının hala kendilerinde olduğunu açıkladı. Topbaş iddiaların kendilerinin İstanbul'a hizmet etmelerini engellemek için bazen yapıldığını düşündüğünü söyledi.

Topbaş İstanbul trafik sorununu da nasıl çözeceklerini şöyle açıkladı; "Biz İstanbul’un trafik sorununu çözeriz dedik ve bunu metronun düşünülmediği dönemlerde söyledik. Tamamen öz kaynak, 810 milyon civarında bir ihaleyle süreçler tamamlandı. Bununla ilgili bazı söylentiler çıktı. Tabii hukuk devletinde yaşıyoruz ama böyle şeyler varsa suç üstü yapılmalıydı. Samimi olarak şunu düşünüyorum bizim 400 km. Planımız baltalamak istiyorlar. Her ihalemizi birileri engellemeye çalışsa biz nasıl hizmet veririz?

İstanbul’un trafik sorununu sadece biz çözeriz. Öz kaynaklarla bunları yaparız, hayal edilenleri biz gerçekleştiririz.

İstanbul tesadüflere terk edilemez, maceralara sürüklenemez. Ben burada İstanbulluların sağduyusuna güveniyorum. Bizi bir takım iddialar etkileyemez. Kuruşun dahi ziyan edilmemesi için çabalarını biliyorum.

Bütün kazanımlar ve ekonomik gelişimler kaybedilebilinir. O yüzden şu an yaşanan sürecin bitmesini istiyoruz."

Topbaş CHP 'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mustafa Sarıgül ile ilgili olarak her partinin adayı olabileceği ve projeleri de olabileceğini belirtti. Kendilerinin iş ve proje ürettiğini söyledi.

Topbaş İstanbullulardan kendisini üçüncü ve son kez seçmelerini istedi.

Geçen yerel seçimlere de değinen Topbaş CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile de yarıştığını ve o dönem üç dosya söylentisi çıktığını ancak bunların seçimden sonra bir daha gündeme gelmediğini hatırlattı.

Kılıçdaroğlu'nun İstanbul'u batan bir belediye olarak lanse ettiğini ancak böyle bir şey olmadığını açıkladı. Topbaş iç borçlanma olmadığını sadece metrolarla ilgili dış borçlanma yaptıklarını ancak hala da dış borçlanma için imkanları olduğunu söyledi.

Topbaş geçmişte İstanbul Belediyesi ile kimsenin iş yapmak istemediğini, ödemelerin yapılamamasından dolayı büyük firmaların zorluklar yaşadığını ancak kendi dönemlerinden sonra ödemelerin aksamadığını belirtti.

Haliç Metro Köprüsü'nün 19 yıl sonunda yeniden hizmete gireceğini açıklayan Topbaş, Şubat ayında test sürüşlerinin de biteceğini açıkladı.

Topbaş Taksim'de yılbaşı kutlamalarıyla alakalı olarak da İstanbul'un değişik bölgelerinde kutlamalar yapılmak istendiğini ve yardım etmek isteyenlere yardım ettiklerini söyledi. aksim ile de ilgili Beyoğlu Güzelleştirme Derneği'nin kutlama hazırlamak istediğini söyledi.

Topbaş yılbaşıyla alakalı polisin ve belediyenin her türlü hazırlığı yaptığını da sözlerine ekledi.