Toplu mezar örgüt işi değil

AKP'li Cavit Torun ve Hakan Taşçı ile CHP'li Mesut Değer'den oluşan İnsan Hakları Komisyonu, Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Alaca Köyü'nde bulunan ve 1993'te kaybolan 11 köylüye ait olduğu belirtilen toplu mezar iddialarıyla ilgili incelemeyi tamamladı.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - AKP'li Cavit Torun ve Hakan Taşçı ile CHP'li Mesut Değer'den oluşan İnsan Hakları Komisyonu, Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Alaca Köyü'nde bulunan ve 1993'te kaybolan 11 köylüye ait olduğu belirtilen toplu mezar iddialarıyla ilgili incelemeyi tamamladı. Yetkililer ve 11 köylünün akrabalarının yanı sıra, daha önce, "Eylemi biz yaptık" şeklinde ifade veren cezaevindeki Şemdin Sakık ve kardeşi Arif Sakık'la da görüşen komisyon, PKK'nın kendi içindeki hesaplaşma sonucu 1993'te katledilen 11 köylünün, aynı yıl kaybolan Alacalı 11 köylüyle aynı kişiler olmadığına karar verdi.
Cavit Torun, "Örgüt içi hesaplaşma, 1993'ün ilkbaharında yaşanmış. Köylüler ise sonbaharda yayladan dönerken, Şemdin Sakık'a karşı yürütülen bir harekât sırasında gözaltına alındıktan sonra kaybolmuşlar" dedi. Görüşmede Arif Sakık'ın, öldürdükleri 11 köylüyü bir ceviz ağacının dibine gömdüklerini, fırsat verilirse gidip mezarı gösterebileceğini söylediği belirtildi.
Komisyon, bir çoban tarafından bulunduğu iddia edilen toplu mezarla ilgili olarak kamerayla çekim yapan İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) yaptığı suç duyurusu üzerine savcılığın hemen olay yerine gitmemesini de 'görevi ihmal' olarak değerlendirdi. Komisyonun taslak raporunda bu değerlendirmenin yanı sıra, görüntüleri alan savcının kendisi gitmesi gerekirken, İHD yetkililerine ve ölenlerin yakınlarına, "Gidin kemikleri getirin" demesi ve kazının köylülerce yapılması da eleştiriliyor.
10 gün içinde raporunu tamamlayacak olan komisyon, dönemin askeri yetkilileriyle de görüşecek.