Töre cinayetleri Meclis'te

CHP Adana milletvekili Gaye Erbatur, töre cinayetlerinin nedenlerinin ve alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis'te araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi

CHP Adana milletvekili Gaye Erbatur, töre cinayetlerinin nedenlerinin ve alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis'te araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi. Erbatur, töre cinayetlerinin Avrupa'ya kadar uzandığını belirterek, "Çağdışı bir düşünce tarzının sonucu olarak nice kadınımızın canına mal olan bu cinayetler ülkemizin bir ayıbı olup AB İlerleme Raporlarına da konu olmuştur" dedi.
Türkiye'nin Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) ve İhtiyari Protokolünü imzaladığını anımsatan Erbatur, 1992 yılında alınan CEDAW'ın 19 nolu tavsiye kararına göre, devletin üçüncü kişilerin kadınlara karşı insan hakları ihlallerini önlemekle yükümlü olduğunu kaydetti. Önergede ayrıca, Türkiye'nin Pekin'de toplanan Birleşmiş Milletler Kadın Konferansı ve Pekin + 5 Sonuç Bildirgesi'yle namus suçlarını kadına karşı şiddet kapsamına aldığı, bu suçların önlenmesi konusunda Türkiye'nin burada taahhütü olduğu ifade edildi.