Trabzon krizine Kılçdaroğlu neşter vurdu

Trabzon krizine Kılçdaroğlu neşter vurdu
Trabzon krizine Kılçdaroğlu neşter vurdu
CHP'nin Trabzon adaylarının belirlenme süreci krize dönüşmüştü. Kontenjanlı ön seçim kararı sonrası ildeki partililer ayaklandı. CHP lideri krize neşter vurup kontenjan uygulamasını kaldırdı.

RADİKAL- CHP Genel Merkezi, Trabzon'da kontenjan ataması yönteminden vazgeçti. Bunun yerine üyelerin talebi doğrultusunda eğilim yoklaması kararı alındı. CHP Parti Meclisi'nin Trabzon'da bir ay önce aldığı ilk sıra kontenjan ve sonrakiler için eğilim yoklaması kararı krize dönüşmüştü. İl, ilçe başkanları istifa ederken, aday adayları ise çekildiklerini açıklamıştı. Gençlik kolları üyeleri ise kontenjana tepki olarak il başkanlığında "işgal" eylemi başlatmıştı. Bu nedenle geçen hafta eğilim yoklaması yapılamadı. Kontenjan adayı olarak ise Trabzon milletvekili Volkan Canalaioğlu'nun isim geçiyordu. Trabzon krizine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu el koydu. Kontenjan adayı uygulamasını kaldırdı ve pazar günü kontenjansız eğilim yoklaması kararı alındı.

CHP Genel Merkezi'nden Trabzon İl Başkanlığı'na gönderilen yazıda "Trabzon ilinde milletvekili adaylığı tespit işleminin, Genel Merkez kontenjanları kullanılmadan 29 Mart 2015 tarihinde, 31 Mart 2014 tarihi itibariyle seçim çevresine kayıtlı tüm üyelerin katılımı ile eğilim yoklaması yapılarak gerçekleştirilmesi uygun görülmüştür" denildi. Bu arada CHP Genel Merkezi, 'eğilim yoklaması'nda Gözetmen ve Eğilim Yoklaması İl Kurul başkanı olarak Grup Başkanvekili Levent Gök'ü görevlendirdi. 

İşte CHP Genel Merkezi tarafından Trabzon İl Başkanlığı'na gönderilen o yazı:

Trabzon CHP'de toplu istifa şoku

CHP Trabzon İl Başkanlığındaki "işgal" eylemi