TRT'den CHP reklamına ret: İktidar partisini hedef alıyor

TRT'den CHP reklamına ret: İktidar partisini hedef alıyor
TRT'den CHP reklamına ret: İktidar partisini hedef alıyor
Devlet televizyonu TRT, CHP'nin 7 Haziran genel seçimleri kapsamında yürüttüğü seçim kampanyasında kullandığı reklam filmini yayınlamama kararı aldı. Kararı resmi bir yazıyla bildiren TRT yetkilileri, yayınlamama gerekçesi olarak 'filmde iktidar partisinin hedef alınması'nı gösterdi.

RADİKAL - CHP tarafından, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimler için hazırlanan "Milletçe Alkışlıyoruz" adlı reklam filmi televizyon kanallarında yayınlanmaya başlamıştı. Ancak CHP'nin bu reklam filmine devlet televizyonu TRT'den veto geldi. CHP'nin reklam filmini yayınlamama kararı alan kanal yetkilileri, bu kararı, bir yazı ile gerekçelendirerek partiye de bildirdi.

Kendilerine iletilen yazılı açıklamayı twitter üzerinden paylaşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu, "TRT, CHP'nin alkışlı reklam filmini yayımlamayacağını resmi yazıyla bildirdi. Gerekçesi siyasi mizah örneği: CHP filmi iktidarı eleştiriyor. Demokraside muhalefet iktidar partisini hedef almadan nasıl siyaset yapacak? Önerilere açığım" diyerek karara tepki gösterdi.

CHP'den TRT'ye ilk tepki: 'Her zamanki gibi...'

Yazılı açıklamada vetonun gerekçesi olarak, "Milletçe Alkışlıyoruz" anonsu ve buna bağlı görüntülerde sorun olmamakla birlikte, "Bu alkış; Hakka hukuka ve ekonomiye; özgürlüğe, barışa ve adalete; laikliğe, demokrasiye ve Cumhuriyete zulmeden malum zihniyeti protesto alkışıdır.. Türkiye 'yi yaşanmaz bir ülke haline getirenlere meydan okumadır...." anonsları, "GELİN OY VERİN GİTSİNLER-CHP" anons ve ekran yazıları ile somut biçimde, doğrudan iktidar hedef alınmaktadır. İktidar olan siyasi parti de aynı seçimlerde yarışmaktadır" ifadelerinin yer alması TRT'nin devlet kanalı mı yoksa iktidarın yayın organı mı olduğu sorusunu tekrar gündeme getirdi.

 


  http://www.radikal.com.tr/133355413335548

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AK TRT - nedesemboş

  Ne yani? Muhalafet iktidarı değil de Papua Yeni Gine'yi mi hedef alacaktı?? off tırıt of..

  palavra - user974747

  trt koskoca bir palavra ve kamera şakasıdır."İktidar partisini hedef aldığın için" diye bir red kararı olabilir mi? İktidar partisi dokunulmaz bir parti mi ki böyle bir gerekçeyle reddediliyor? Olacaksa karar "başka bir partiyi hedef alıyor" olmalıydı.Böyle çocukça,kişisel nefrete dayanan bir red açıklaması olamaz.cumhurbaşkanı(eski başbakan) ağza alınmayacak açıklamalar yaparken kesintisiz,seve seve yayın yapan sıradan bir medya kuruluşudur,dikkate alınmaması gerekir..

  alkışlıyoruz - user781727

  Milletce alkışlıyoruz.

  Yeni türkiye. - user781727

  Akp nin anladığı demokrasi, Akp kafası. İşte yeni türkiye bu.

  CHP reklam TRT ret Balçovalı - user928332

  TRT'nin red gerekçesi gülünç. Ancak, muhalefet partilerine ağız dolusu hakaret içeren sayın C.başkanı ve başbakanın sözlerini ayni gerekçeye dayanarak neden kesintiye uğratmadığını açıklasa da bir öğrensek.

  - user386208

  Bence iktidar partisini hedef aldığı için muhalefet partilerinin kapatılma zamanı geldi. "Parti kapatmaya karşıyız ama ekmeğimizle oynuyorlar" iyi bir gerekçe mesela

  TRT AKP'nin Elinde - Selimserincan

  Ana Muhalefet Partisi ve diğer partiler İktidarı eleştirmesinler de ne yapsınlar? Her halde TRT onların iktidarı övmelerini bekliyor. Bu demokrasilerde yeri olmayan yasağı, kim hangi kanunlarla savunur merak ediyorum....Belli oluyor ki AKP; TRT'yi de arka bahçesi haline getirmiş. Zaten cumhurbaşkanlığı seçiminde de bunu bariz bir şekilde gösterdiler. Benim hayret ettiğim yönü; "Adalet" ve Kalkınma Partisine oy verenlerin bu gibi adaletsizlikleri nasıl görmezden geldikleri.