TSK, Katar'da ne yapacak?

TSK, Katar'da ne yapacak?
TSK, Katar'da ne yapacak?
Körfez'in de giderek ısınması, Yemen'deki gelişmeler, Suudi Arabistan ve İran çekişmesi gibi durumlar, değişen güç ve ittifak dengeleri de Türkiye'nin askeri olarak da yönünü çevirmesine neden oldu. Peki ama Türkiye gerçekten Katar'da bir üs kuracak mı?
Haber: AHU ÖZYURT / Arşivi

Seçim heyecanı arasında gözden kaçan ama pekçok uluslararası uzmanın dikkatle takip ettiği bir gelişme geçen hafta medyaya da yansıdı. TSK’nın Katar’a bir görev gücü göndereceği bilgisi artık Ankara kulislerinde de konuşulan bir konu. Hatta Katar’daki Türk varlığının bir Askeri üsse dönüşebileceği de Al Monitor’da yayınlanan bir makalenin konusu oldu.

Sahadan gelen bilgilere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri halen Türkiye ’nin çevresindeki çatışmalı ortamı öncelik olarak görerek sınır güvenliğine yoğunlaşıyor. Ama Körfez’in de giderek ısınması, Yemen’deki gelişmeler, Suudi Arabistan ve İran çekişmesi gibi durumlar, değişen güç ve ittifak dengeleri de Türkiye’nin askeri olarak da yönünü çevirmesine neden oldu. Peki ama Türkiye gerçekten Katar’da bir üs kuracak mı? İşte birkaç yanıt:

1)  100 yıl sonra Türk askerini yeniden Doha’da konuşlandıracak anlaşmanın temelleri yeni seçilen Emir’in Aralık ayında Türkiye’ye yaptığı ziyaret ile atıldı. Bahar aylarında anlaşmalar yürürlüğe girdi.

2)  Katar’da konuşlanacak Türk birliğinin büyük bir askeri varlıktan ve üsten çok takribi bir taburdan oluşacak bir görev kuvveti olması bekleniyor.

3)  Bu birliğin içinde bir Özel Kuvvetler Timi'nin de bulunması şaşırtıcı olmayacak.

4)  Türk Silahlı Kuvvetleri benzeri görevleri Azerbaycan, Afganistan ve Kosova’da da yürüttü. TSK aynı zamanda 2000’li yılların başında peşmergenin eğitimine de destek vermişti.

5)  Uzmanlardan aldığımız bilgilere göre, temel amaç Katar Ordusu’nun eğitimini sağlamak olacak. İlerleyen dönemlerde Katar askerlerinin de Türkiye’ye gelmesi ve eğitim alması mümkün olabilecek.

6)  Türkiye’nin son dönemde Suudi Arabistan’la yakınlaşması sürpriz, çünkü Mısır’da Sisi yönetimini destekleyen Suudi yönetimi ile Ankara’nın temelde yıldızları pek de barışmıyor. Bunu dengelemek amacıyla Katar’da konuşlanacak bir Türk birliği bölgede varlık göstermek açısından önemli.

7)  Uzmanların dikkat çektiği bir diğer konu da Katar’ın Suudi Arabistan’la uzun yıllara dayanan bir sınır anlaşmazlığı olduğu. Türkiye bu sorunda “güvenilir hakem” rolü oynamak isteyebilir ya da en azından Katar yönetimine diplomatik ve siyasi destek vermeyi tercih edebilir.

8)  İran’ın bölgenin her noktasında etkinliği artarken, Suriye’den Yemen’e pekçok noktada İran Devrim Muhafızlarının varlığı konuşulurken, bir dönem bölgesinin en etkili askeri unsuru olan TSK’nın geri dönmesi de çok şaşırtıcı olmamalı.