TSK, PKK'yı seviyor

AB-Türkiye Karma Parlamento Eşbaşkanı Joost Lagendijk'ten orduya ağır suçlama: Askerler, Güneydoğu'da provokasyon yapmaya başladı. Ordu, PKK ile çatışmayı seviyor. Çünkü bu onu güçlü ve önemli kılıyor.

İSTANBUL - AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni Güneydoğu'da provokasyon yapmakla suçladı. Lagendijk, "Çünkü ordu PKK ile çatışmayı seviyor. Bu onu güçlü ve önemli kılıyor" diye konuştu.
Türkiye Yeşilleri'nin dün Taksim Hill Oteli'nde düzenlediği 4. Yeşil Diyalog toplantısına katılan Lagendijk, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'da yaptığı Kürt sorununa yeni bir açılım getiren konuşmayı Kürt kökenli siyasetçilerin yeterince dikkate almadığını ileri sürdü. Demokratik Kürt grupların eski yöntemlerle hareket ettiğini kaydeden Lagendijk, şöyle konuştu: "Yapılması gereken bu mücadelenin artık diyalog yoluyla sürdürülmesidir. Başbakan'ın diyalog çağrısına Kürtler yanıt vermelidir. Aksi halde milliyetçi gruplar ve ordunun istediği olur. Nitekim ordu yine bölgede provokasyonlara başladı. Çünkü ordu PKK ile çatışmayı seviyor. Bu onu güçlü ve önemli kılıyor. Niçin Kürt belediye başkanları 'Şiddeti savunmuyoruz' demiyorlar? Neden renklerini belli etmiyorlar? Şiddeti açık açık kınamıyorlar?"
'İmajınız yaralandı'
Orhan Pamuk'un yargılandığı davanın Türkiye'nin imajına büyük darbe vurduğunu anlatan Lagendijk, şunları kaydetti:
"AB anlayışının yüreğinde, merkezinde düşünce ve ifade özgürlüğü vardır. Türkiye de şu anda müzakereler içinde. Biz, bu kadar açık bir vakada, Türkiye'de, ifade özgürlüğünün sınırlandırıldığı bir ülkede müzakereleri sürdüremeyiz. Bu, sadece Orhan Pamuk sorunu değil. Dünkü izlenimden sonra; yeni Ceza Yasası'ndaki kötü şöhretli 301. madde, savcılar tarafından kötü amaçla kullanılıyor. Bunun ortadan kaldırılması lazım. Umuyorum Türkiye hükümeti mesajı almıştır."
AKP'nin modern bir İslamcı parti görünümünü çizdiğini, Avrupa'daki Yeşiller grubuna daha yakın siyaset izlediğini belirten Lagendijk, Türkiye'nin başörtüsü konusunda artık bir karar vermesi gerektiğini söyledi. Lagendijk, şöyle dedi: "Gerçi bu konuda Avrupa'da da tam görüş birliği yok. Türkiye, bu konuda 80 yıldır sürdürdüğü ısrarına son vermelidir. AKP'nin izlediği ılımlı İslami model, Mısır'da, Fas'ta, Suriye'de de dikkatle takip ediliyor. Elbette bu ülkelerdeki sistemle Türkiye'yi karşılaştırmak çok doğru değil."
'isteyen içki içebilmeli'
İçki yasağı tartışmalarına da değinen Lagendijk, "İsteyen içmeli, isteyen içmemeli. Yerel yönetimlerin bu konuya karışmaması gerekiyor. Zaten 'AKP'nin gizli gündemi varmış' gibi görülüyor, ben olduğuna inanmıyorum. Böyle bir imajı yaratacak davranışlardan kaçınılmalı" dedi.