TSK: Zorla azınlık olmaz

Askerlerin azınlıklara dair görüşü: Siyasi ve grup haklarına hayır, bireysel ve kültürel haklara evet. Zorla azınlık olmaz.

ANKARA - 'Azınlık' tartışmalarına katılan Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye'nin Lozan Anlaşması'yla oluşturulan azınlık yaklaşımının 'bireysel kültürel haklarla' sınırlı olduğunu açıkladı. AB'nin azınlıklarla ilgili tutumunu 'düşündürücü' bulduklarını söyleyen Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, "Zorla güzellik olmaz" diye konuştu. Başbuğ, basını bilgilendirme toplantısında şu mesajları verdi:
Azınlık hakkı bireysel haktır: Etnik, kültürel, din ve dil ayrılıkları mutlaka ulusal azınlıkların yaratılmasını doğurmaz. Azınlıklar nasıl oluşur? Öncelikle bireyin kendisini toplumun diğer kesimlerinden farklı olarak görmesi şart. Bu farkı görmeyenler zorla farklı duruma sokulamaz. Buradaki önemli nokta, azınlık haklarının bireysel olduğu, grup hakkı olmadığıdır. Bu hakların ilgi alanı kültürel alandır.
AB'ye tepki: İlerleme Raporu'nda 69 defa 'azınlık' kelimesi geçmekte, Lozan Antlaşması'nda tanımlanan ve hukuki statüsü belirlenen azınlıklar dışındaki bazı topluluklara atıf yapılmakta, bazen kapalı bazen açıkça Türkiye'de yeni azınlıklar olduğu ifade edilmekte. Kürt kökenli vatandaşlarımızla Alevi vatandaşlarımız -ki bu ayrımı konuşmamızda kullanmak bile bizim için rahatsız edici- Türkiye'deki Müslümanlar içinde azınlık olarak gösterilmekte ve rakamlar verilmekte. Millet kavramı ayrıştıran değil, bütünleştiren bir olgu. Millet bir bütündür, parçalardan
ibaret görülemez. Böyle görülürse bu parçaların herbiri vatanın da parçalarına sahip çıkma temayülü gösterir. Bu ise devletin parçalanmasına giden yolu açar.
Kerkük'e operasyon yok: TSK'nın aldığı tehditler çerçevesinde her türlü duruma karşı planlama yapması görevi. Bu konuya ilişkin devletin tutumu ne ise silahlı kuvvetlerin tutumu da odur. Bu planların basında yer almasında amaç ne? Haberler gerçeği yansıtmıyor. Kerkük konusuyla ilgili önümüzde kritik bir dönem var, doğru. Ama oluşabilecek bütün kötü ihtimaller diplomatik yollardan bertaraf edilmeli.
ABD ile bu konuda aramızda ne bir anlaşma ne bir görüşme var. Irak petrollerinin yüzde 12'si Kerkük'te. Bu petrol gelirini eğer bir gruba verirseniz herhalde büyük bir çatışmanın nedeni olursunuz. Eğer iç savaş çıkarsa Türkiye'nin bundan etkilenmeyeceğini düşünmek saflık olur.
Öcalan yönetiyor: Kara Kuvvetleri Komutanı'nın Abdullah Öcalan'ın PKK'yı İmralı'dan yönettiğine ilişkin sözleri yüzde 100 doğru. Bunu avukatları aracılığıyla yapıyor. Bu nedenle avukatlar da suç işliyor. Yıllardır Adalet Bakanlığı ile bu konuda yazışıyoruz. Bakanlık soruşturma izni de verdi. Bugüne kadar avukatlarla ilgili terör örgütüne yardım-yataklıktan 19, Avukatlık Yasası'nı ihlalden de tam 21 soruşturma açıldı. Ancak hiçbir soruşturma sonuçlanmadı.
Ege iddiaları: Ege hava sahasında ve Kardak bölgesinde Türkiye'nin yoğun faaliyetlerde bulunduğuna dair Yunanistan tarafından öne sürülen iddialar doğru değil.