TSK'da İlker Başbuğ dönemi

TSK'da İlker Başbuğ dönemi
TSK'da İlker Başbuğ dönemi

Gül, YAŞ üyelerine verdiği yemekte Büyükanıt ve Koşaner ile sohbet etti. Genelkurmay 2. Başkanı Hasan Iğsız (yanda) oldu. FOTOĞRAF: MUSTAFA ÖZTARTAN / AA

Yüksek Askeri Şûra ağustos olağan toplantısı, dün Cumhurbaşkanı Gül'ün verdiği öğlen yemeğinin ardından sona erdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt'tan görevi Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Başbuğ devralacak. 2. Başkan?Hasan?Iğsız
Haber: TOLGA AKINER - tolga.akiner@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) önümüzdeki yıllardaki komuta kademesinin şekillendiği Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) ağustos ayı olağan toplantısı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün verdiği öğlen yemeğinin ardından sona erdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt 30 Ağustos itibarıyla emekliye ayrılırken yerine Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ getirildi. Başbuğ’un yerine Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Koşaner’in yerine ise Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Atila Işık getirildi. Genelkurmay 2. Başkanı ise 2. Ordu Kumatnı Hasan Iğsız oldu.

Gül’den ‘eşsiz’ yemek
Ordu’da büyük heyecanla beklenen YAŞ, 1 Ağustos Cuma günü başlayan çalışmalarını dün öğlen itibarıyla  tamamladı. Askerlerin türban hassasiyeti nedeniyle eşi türbanlı olan Cumhurbaşkanı Gül, Şûra üyeleri onuruna Cumhurbaşkanlarının verdiği geleneksel yemeği daha önceki Cumhurbaşkanlarının eşli ve Köşk’te vermesinin aksine öğlen ve eşsiz verdi. YAŞ’ın birinci gün sabah oturumunun ardından evinde istirahate çekilen Başbakan Tayyip Erdoğan da Dışişleri Konutu’ndaki yemeğe katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül yemekte, Şûra üyelerine memleketi olan Kayseri’nin yuvalama çorbasının yanı sıra zeytinyağlı enginar, yufkada somon, roka, salata, saray tatlısı ve Türk kahvesi ikram etti.

Yemeğin ardından toplantının sona erdiği, öğleden sonra sadece yapılacak yeni atamalara ilişkin kararname hazırlıklarının sürdüğü öğrenildi. Şûra’nın aldığı kararlar bugün Cumhurbaşkanı Gül’ün onayının ardından açıklanacak.

Orgeneral Büyükanıt, yaş haddi nedeniyle 2 yıl yürüttüğü Genelkurmay Başkanlığı’ndan emekli olurken yerine Orgeneral Başbuğ getirildi. 29 Nisan 1943 doğumlu Başbuğ da tıpkı, selefi Büyükanıt gibi iki yıl görev yapabilecek.

Orgeneral Başbuğ’dan boşalacak Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanacak ve 2010 yılında Genelkurmay Başkanı olacak kişinin ‘kıdem’ ve ‘teamüller’ gereği Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner olduğu belirtiliyor. Koşaner’den boşalan Jandarma Genel Komutanlığı’na ise, Orgeneral Başbuğ’un Kara Kuvvetleri’ndeki ekibinde yer alan Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Atila Işık getirildi.

Kıvrıkoğlu ve Güner ‘or’ oldu
1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman yaş haddini doldurması nedeniyle 30 Ağustos tarihi itibarıyla emekli olurken, yerine Genelkurmay 2. Başkanı olarak orgenerallik rütbesindeki 4. yılına girecek olan Ergin Saygun, kuvvet komutanlarından sonra en kıdemli komutan olması nedeniyle getirildi.

Genelkurmay 2. Başkanı ise 2. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız oldu.
Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Muzaffer Metin Ataç ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu’nun bir yıl daha görev süreleri bulunuyor. İki kuvvet komutanlığında oramiral ve orgeneral kadrosu boşalmıyor.

Kara Kuvvetleri’nde orgeneralliğe terfi için bu yıl yedi korgeneralin dosyası görüşüldü. Fakat, sadece iki orgeneral emekli olduğu için bu isimlerde sadece ikisi terfi etti. Bu isimler 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Aslan Güner ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu oldu. Güner Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı oldu.

Aynı zamanda Ankara Garnizon Komutanı da olan Korgeneral Güner, Cumhurbaşkanı Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’le tokalaşmamak için uyguladığı ilginç protokolle dikkatleri çekmişti. Eski Genelkurmay Başkanlarından emekli Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun yeğeni olan Korgeneral Kıvrıkoğlu da ilk olarak 1999’daki Düzce depreminde yardım faaliyetleri ile takdir toplamıştı. Kıvrıkoğlu KKTC’deki görevi sırasında da Lokmacı sınır kapısının açılması ile ilgili tartışmaların ardından bir resepsiyonda KKTC Başbakanı Sabit Soyer’in elini sıkmayarak kamuoyu gündemine gelmişti.

Ses kayıtları Youtube düşen ve geçen yıldan uzatmalı olduğu için dosyası bu YAŞ’ta da görüşülen Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanı Tuğgeneral Münir Erten emekli oldu. Erten’in yerine Tuğgeneral Taner Düvenci getirildi.

Bu yılki YAŞ’ın en merak edilen hususlarından biri de irticai faaliyetleri nedeniyle ordudan ihraç edilecek personelin sayısı. Başta, karargâh içi gizli bilgi ve belgeler ve ikili görüşmelerin görüntüler ile Orgeneral Saygun’un sağlık durumuna ilişkin bilgilerin basına sızdırılması gibi nedenlerle de ihraçlar merak konusu.

O da Afyon Lisesi’nden geçti

30 Ağustos’ta Genelkurmay Başkanlığı’nı devralacak olan Orgeneral İlker Başbuğ, 29 Nisan 1943’te Afyonkarahisar’da dünyaya geldi. Anne ve babası Manastırlı olan Başbuğ, Afyonkarahisar’daki Cumhuriyet İlkokulu’nu bitirdi. Yedi yaşında, babası Süleyman Başbuğ’u verem nedeniyle kaybetti. İlker Başbuğ, ortaokuleğitimi için 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in yanı sıra eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın da okuduğu Afyon Lisesi’ne gitmeye başladı. 1955’te ise Kuleli Askeri Lisesi’nin sınavını kazandı.

1962 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1963 yılında Piyade Okulu’ndan mezun olan Başbuğ, 1973’te Kara Harp Akademisi’nden Kurmay Subay olarak Genelkurmay Plan Harekât Daire Başkanlığı’nda Karargâh Subaylığı, Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, Belçika/Brüksel’de NATO Uluslararası Askeri Karargâhında Cari İstihbarat Plan Subaylığı, görevlerini yürüttü. Britanya Kraliyet Harp Akademisi ve NATO Savunma Koleji’ni de bitiren Başbuğ, 1989’da tuğgeneralliğe terfi ederek, Belçika/Mons’da Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhı’nda Lojistik ve Enf. Daire Başkanlığı, 1. Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu. 1993’te tümgeneralliğe 1997de korgeneralliğe terfi etti.  2’nci Kolordu Komutanlığı ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Başyardımcılığı yaptı.
2002 yılında orgeneralliğe terfi eden Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, Genelkurmay 2. Başkanlığı, 1. Ordu Komutanlığı görevlerinin ardından 2006’da Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı. TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, Pakistan İmtiyaz Nişanı  sahibi olan İlker Başbuğ, Sevil Başbuğ ile evli ve iki çocuk babası. Başbuğ da selefi Büyükanıt gibi Fenerbahçe taraftarı. 1. Ordu Komutanı’yken Fenerbahçe’nin, Kadıköy’deki maçlarını kaçırmamaya gayret ederdi.