TSK'ya savaş öncesi yetki

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), savaşı gerektirebilecek durumun ortaya çıktığı gerginlik ve kriz dönemlerinde de kamu kurum ve kuruluşlarına ait araç, mal ve hizmetlerden yararlanabilecek.

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), savaşı gerektirebilecek durumun ortaya çıktığı gerginlik ve kriz dönemlerinde de kamu kurum ve kuruluşlarına ait araç, mal ve hizmetlerden yararlanabilecek. Seferberlik ve Savaş Hali Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısı, dün TBMM Başkanlığı'na sunuldu.
Tasarının gerekçesinde, TSK'nın seferberlik ve savaş hali hazırlığına ilişkin ilke ve önceliklerini belirleyen Genelkurmay Başkanlığı'nın, ilk defa 'seferberlik konsepti' yayımladığına işaret edildi. Gerekçede, bu konseptte, 2010'a kadarki dönemde seferberlik faaliyetine çoğu kez kriz yönetimiyle başlanacağı ve seferberlik ilan edilmeden, gerginlik ve kriz döneminde uygulanacak özel çağrıyla askeri harekâta başvurulmasının gerekli olabileceğine değinildi. Bu dönemlerde TSK'ya, kamu kurum ve kuruluşlarına ait araç, mal ve hizmetlerden yararlanabilme imkânı tanındığına dikkat çekildi.
Yine bu dönemlerde, Genelkurmay'ın talebiyle özel çağrı uygulamasına karar verilebilecek. TSK'nın belirlenen nitelikli birlik ve kurumlarının tamamı veya bir kısmının, seferi teşkilat ve kadro seviyesine çıkarılması ve harekât süresince bu seviyeyi korumaları için gerekli personel ve lojistik desteği sağlamak üzere gizli ya da açık olarak yapılan çağrı, 'özel çağrı' olacak.