Tuğluk: Anneler barış için isyan etsin!

Tuğluk: Anneler barış için isyan etsin!
Tuğluk: Anneler barış için isyan etsin!
Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk: Barış için devleti aklı selim olmaya davet ediyoruz

Murat ÇAĞLAR

VAN- Van’da depremlerden dolayı yıkılan Kadın Yaşam Merkezi Van Belediyesi tarafından yeniden inşa edilmesi nedeniyle düzenlenen temel atma törenine katılan Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk, hükümetin barış için adım atmasını istedi. Tuğluk, "Başbakan bilsin ki; PKK ’yı, sayın Öcalan’ı reddetmekle hiçbir çözüm geliştiremez. Biz de böyle bir çözümün içinde olmayız. Van’dan bir kez daha devleti aklı selim olmaya davet ediyoruz" dedi.

Hacıbekir Mahallesi Erek Dağı Caddesi’nde 950 metrekare alana inşaa edilecek ve 1 milyon 600 bin TL’ye mal olacak Kadın Yaşam Merkezi’nin temeli törenle atıldı. Törene Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, BDP İl Başkanı Mihriban Şah ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Açılış konuşmas ardından konuşma yapan Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk, hükümetin barış için gerekenleri yapmalarını istedi.


"ANNELER AĞLASIN, İSYAN ETSİN"


Özellikle kadınların seslerini yükseltmesini isteyen Tuğluk, şöyle dedi:
"Buradan asker, hem de gerilla annelerine çağrıda bulunuyorum. Anneler isyan etsin. Anneler ağlasın ve çığlıklarını yükseltsin. Anneler ağlayın, çığlıklarınızı yükseltin ki bu savaş bitsin. Belki annelerimizin çığlıkları, feryatları vicdanlarını, ruhlarını kaybedenlere, intikam duygularıyla yaklaşanlara biraz vicdana dönmeleri, yeniden düşünmeleri ve biraz akli selim davranmalarına yol açabilir. Annelerimiz evlatlarının ölümünü kabul etmemeli. Artık bunlara ’Yeter’ demeli. Çünkü bu devletçi yaklaşım ne kadını, ne Kürt halkını ve ne de özgürlüğümüzü tanıyor. Hiçbir hak ve hukukumuzu tanımıyorlar. Kürt halkına dayatılan savaştır, başka bir şey değildir. Ortada barışa, çözüme demokrasiye ve insanlığa dair hiçbir şey göremiyoruz. Uzattığımız barış eline verilen cevap, dağlarımıza atılan bombalar, gençlerimizin öldürülmesi ve siyaset yapan arkadaşlarımızın tutuklanmasıdır."
Başbakan Erdoğan ’ın Kürt kadınlarından korktuğunu ileri süren milletvekili Aysel Tuğluk, Kürt kadınlarının özgürlüğü yürüyerek Başbakan’ı korkutmaya devam edeceğini savundu. Tuğluk, İmralı’da ağırlaştırılmış ömür boyu haqis cezasını çeken Abdullah Öcalan ve PKK’nın reddedilmesiyle barış olamayacağını ifade ederek, şöyle devam etti: "Tüm diktatörler gibi Erdoğan’ın da sonu gelecek. Çünkü hiç kimse zülmü kabul etmez. Artık biz neyin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Oyalamaya gelmez bir durdum vardır. Diyoruz bir çözümünüz varsa ortaya koyun. Gerçekten samimiyseniz gerçekten ciddiyseniz bizde bunun önünü açmak yapıcı olmak için gerekli çabayı özveriyi gösterelim. Ama onun dışındaki hiçbir seçeneğe gelmeyiz. Ve bunu bir kez daha Başbakan bilsin ki PKK’yı ve sayın Öcalan’ı reddederek hiçbir çözümü geliştiremezsiniz. Biz de böyle bir çözümün içinde olmayız. Van’dan bir kez daha devleti aklı selim olmaya davet ediyoruz."

Yapılan konuşmaların ardından Aysel Tuğluk beraberindeki Van Belediye Başkanı Bekir Kaya ve diğer davetlilerle butona basarak temele ilk harcı attı. Aysel Tuğluk, daha sonra törene katılan bayanlarla çalınan Kürtçe müzik eşliğinde halay çekti. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/109032010903207

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "barış için isyan" - AENCÜ

  yani barış için çağrıda bulunun, hükümete baskı yapın. isyan denilince adamın aklına sadece "şiddet" geldiği içunn kavrayamıyor maalesef.

  ÜC COCUK-KÜRTAJ YASAK - sonbarikat

  Padisahimiz tayyib han, önce tüm tebaasina üc cocuk yapmalarini buyurdu, sonra da kürtaji yasakladi! Niye oldugunu hala anlamadiniz mi? Savasa mehmetcik lazim da ondan! Ama analarin cocuklarini kaybetmemeleri icin, ne yapip edip "skorsky" dogurabilmeleri lazim!!! Zira bir catismada yaralanan askerleri icin helikopter isteyen komutana gelen yanit; "o atesin ortasina skorsky'mi indiremem, analar mehmetcik dogurur ama skorsky doguramaz" !Bir diger büyük ise, "bizde mehmetcik bol nasil olsa, vur vur bitiremezler" Fazla söze hacet var mi?

  Lafa bak - husertas

  Lafa bak... "Barış için isyan"

  yahu dur.. - ahmetsomut

  pkk'lılar dışında bdp'lileri ciddiye alan mı var Allahaşkına?! Hep devlet suçlu hep devlet. pkk'nın goygoycusundan başka birşey değiller.

  temennim - olaylar

  akp ve chp anlaşır da kürtdistanla yollarımızı ayırıyoruz hepinimize hayırlı olsun derder..siz de isyanınızı kendi içinizde devam ettiririrsiniz..bizde daha küçük ama daha sorunsuz bir ülke olarak yolumuza bakarız..

  Kan Tüccarı - RadikalGokhan

  İsyan edin! silah sizin güvenceniz! Dağa çıkın! demekten başka bişey bilmez mi bu kan tüccarı? Terörist anaları barış istiyorlarsa oğullarını çağırsınlar dağdan ve oğullarının işledikleri cinayet, tecavüz, gasp, hırsızlık gibi suçlar için ceza almalarına ses çıkarmasınlar. Adalet hepimize lazım.

  TERÖR SACEDE HALKIN SORUNU - Sedat Gürsel

  BDP çözüm isteğinde daha güçlü vurgular yapmalı. Zira barışı destekleyen açıklamanın akabinde, birisi çıkıp savaşı, silahı ima eden bir açıklama yapıp, olumlu herşeyi hafızalardan silebiliyor. İktidar partisinin çözüm yolunda oyalama taktikleri dışında hiçbir projesinin olmadığını 9,5 yıldır görüyoruz. Terörün çözümü belki de sertlik ve oyalamaktan başka düşüncesi olmayan AKP iktidarından kurtulmaktan geçiyor. Acıları halk çekiyor, onların gündeminin birinci maddesi, bu acıyı yüreğinde hissetmeyenler çözemez, çözmez.