Tuğrul Türkeş AKP'ye mi katılacak?

Tuğrul Türkeş AKP'ye mi katılacak?
Tuğrul Türkeş AKP'ye mi katılacak?
AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bakanlık teklifini kabul eden MHP'li Tuğrul Türkeş'in AKP'ye katılıp katılmayacağına ilişkin soruya "Bundan sonrası tamamen Sayın Türkeş'in kişisel tercihleridir. MHP ile ilişkisi kalmadı. Siyaset yapmak isterse bunun kararını verecek olan kendisidir" dedi.

RADİKAL-Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Serpil Çevikcan'a konuştu.   AKP Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçici Bakanlar Kurulu için teklif götürdüğü MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in verdiği olumlu yanıtın hem Türkiye’nin hem de seçim hükümetinin normalleşmesi açısından önemli katkı sağlayacağını söyledi. Türkeş’in doğru, olumlu ve önemli bir karar verdiğini belirten Kurtulmuş, “ Ak Parti ’ye katılır mı” sorusunu “Bundan sonrası tamamen Sayın Türkeş’in kişisel tercihleridir. MHP ile ilişkisi kalmadı. Siyaset yapmak isterse bunun kararını verecek olan kendisidir” diye yanıtladı. Kurtulmuş, 12 Eylül’de yapılacak Ak Parti Büyük Kongresi’nin bir abdest tazeleme kongresi olacağını kaydederek, “Ak Parti’nin fabrika ayarlarına döndüğü bir kongre olacağını düşünüyorum. Bu kongre Ak Parti’nin kurumsallaşmasına vesile olacak bir kongre olmalıdır, parti içindeki istişare süreçleri, karar süreçleri açısından” dedi.

Türkeş'in tavrının önemli olduğunu vurgulayan Kurtulmuş şunları söyledi:

Partilerden çok titiz çalışmalar sonucu bazı isimler tespit edildi. Kabul edenlere de etmeyenlere de kişisel kararlarından dolayı saygı duymak zorundayız. Sayın Türkeş’inki normal bir tavır. Keşke teklif götürülenlerin hepsi kabul etmiş olsaydı. Bu Türkiye’yi rahatlatmış olurdu. Siyasi tansiyonu bir anlamda düşürmüş olurdu. Normal, rutin bir süreç. Bu süreç içinde Sayın Türkeş’in bu teklifi kabul etmiş olması, erken seçim hükümetiyle seçime gidilmesi ve normalleşmesini sağlaması açısından önemli, doğru ve olumlu bir adımdır. HDP’nin teklifi kabul etmesi de olumlu bir adımdır. İnşallah Türkiye, gönül huzuruyla güle oynaya bir seçime gider. Bu süreci de 1 Kasım seçimlerini geçtikten sonra da olumlu hatıralarla kaydetmiş oluruz.

AKP'YE KATILABİLİR Mİ?

Kendi tercihi. Bundan sonrası tamamen Türkeş’in kendi kişisel tercihleridir. Siyasette var olacaksa bu da kendisinin tercihi olacak. Dün akşam (önceki akşam) itibarıyla MHP’den ihracı da kesinleşmiş oldu. Belki resmileşmesi belli bir süreç alacaktır ancak sonuçta MHP ile ilişkisi kalmadı. Siyaset yapmak isterse kararını verecek olan kendisidir.

Türkeş ismi normalleşmeye katkı sağlar. Türkeş soyadının HDP’li isimlerle aynı kabinede olması normalleşme açısından önemli görüyorum.Biz maalesef siyasetteki kamplaşma ve kutuplaşma dilinden kurtulamadığımız için siyasi partiler birbirini düşman telakki ediyor. Siyasetteki öngörüleri, teklifleri taban tabana zıt olsa bile siyaset bir mücadele alanı, rekabet alanıdır, savaş alanı değildir. Keşke diğer bütün partilerin katıldığı, MHP ve CHP ’nin de olduğu bir erken seçim hükümeti oluşabilseydi Türkiye’nin normalleşmesi bakımından değerli bir katkı olurdu. En azından Türkeş’in isminin varlığının bu istikamette önemli bir katkı sunacağını düşünüyorum.