Tuğrul Türkeş: Bana saldıranlar iki sarhoş ile üç beş çakaldan ibaret

Tuğrul Türkeş: Bana saldıranlar iki sarhoş ile üç beş çakaldan ibaret
Tuğrul Türkeş: Bana saldıranlar iki sarhoş ile üç beş çakaldan ibaret

Fotoğraflar: SELAHATTİN SÖNMEZ / HÜRRİYET

Seçim hükümetindeki bakanlık görevini kabul etmesinin ardından özellikle partisi MHP tarafından büyük tepki gören Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş gazetecilere açıklamalarda bulundu.

RADİKAL - Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Başbakanlık Yeni Bina'da basın mensuplarıyla bir araya geldi. Türkeş, Başbakan Davutoğlu'ndan gelen bakanlık teklifini neden kabul ettiğini anlattığı basın toplantısında .

Türkeş, "Önce ülkem, milletim sonra partim dedim. Benim Başbakan Yardımcısı olmam nedeniyle benim partim MHP de iktidar olmuştur. Ben partimi iktidar yaptım" ifadelerini kullandı. "Beni soyadımdan dolayı mirasyedi olarak suçluyorlar" diyen Türkeş, "Sizler kimin mirasını yiyorsunuz bunu söyleyin. Bre ey gafiller! Devlet ve millet düşmanları cirit atarken, namluları bana çevirmek hangi terbiyeye sığar. Devlet Bey'e sorun cevabını verecektir" dedi.

Türkeş, şunları söyledi:

'ÖNCE ÜLKEM, MİLLETİM SONRA PARTİM DEDİM'

Şehitlerimizin kederli ailelerine başsağlığı diliyorum.

Sayın Cumhurbaşkanımızın seçimin yenilenmesinin kararının ardından Sayın Davutoğlu'na seçim hükümet kurma görevi vermiştir. Sayın Davutoğlu şahsıma bakanlık teklifinde bulunmuştur. Her fırsatta dile getirdiğim ve parti olarak getirdiğimiz önce ülkem, milletim sonra partim dedim. Anayasal bir yükümlülük gereği böyle bir görevi üstlendiğimi kendilerine ilettim. Devletin menfaatleri her şeyin üzerindedir. Bunun akabinde 29 Ağustos'ta başbakanlık görevini devir almış bulunmaktadır.

'SAĞLIKLI SEÇİM İÇİN VAZİFE BAŞINDAYIZ'

Ülkemiz terör örgütünün baş kaldırması nedeniyle kritik bir süreçten geçmektedir. Teröristlerin hak ettiği cezayı bulması ve güven ortamı sağlanması önceliğimizdir. Hükümetimizin öncelikli meselesi budur. Seçimin neticelerinin sağlıklı şekilde alınması için vazife başındayız
Yurtdışında oy kullanacak vatandaşlarımız için 2-10 Eylül arasında askıya çıkarılmıştır. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın demokrasiye katkı sağlamaları için seçmen listelerini kontrol etmeleri için çağrıda bulunuyorum.

İLK YURTDIŞI ZİYARETİ LEFKOŞA'YA

Bölücü terörün azdığı bu dönemde ülkenin güvenliği en hayati önceliğimizdir. Böyle kritk bir dönemde görev üstlendiğim için çok önemsediğimi vurgulamak istiyorum. Görevi üstlendikten sonra KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’yı arayarak ziyaret arzumu bildirdim
İlk yurtdışı ziyaretimi Lefkoşa’ya yapacağım. Kıbrıs kökenli bir aile mensubu olarak önemli sorumluluğun bir gereğidir.

'SEÇİM HÜKÜMETİ, KOALİSYON DEĞİL'

Bazı detaylar hakkında açıklamalarda bulunmak istiyorum: Kurulmuş olan 63. Hükümet anayasa yasası gereğince oluşturulmuş bir seçim hükümetidir, bu bir koalisyon değildir. Bu çerçevede görev üstlenen bakanların birbirlerini sevmesi, kabul etmesi veya ailece görüşmeleri beklenmemektedir. Seçim hükümetindekilerin aynı görüşlere sahip olması da beklenmemektedir. Açıklamaların çoğunu çok yadırgadığımı bildirmeliyim. Bu bir koalisyon değil, anayasal zorunluluk. Anayasayımızı bilmeyen bu insanların bu ülke yönetimine talip olmaları tuhaftır.

'BEN PARTİMİ İKTİDAR YAPTIM'

Makamları çıkar ve imtiyaz olarak değerlendiren kişilerin eleştirileri ilgi alanım değildir. Bu konuların çok meraklısı var, üzerine basa basa söylüyorum. Siyaset sistemi kilitleme alanı değil. Burası çözüm üretme alanıdır. Benim yaklaşımım hep böyleydi. Türkiye ’nin meselelerine çözüm getirmeyip yol almak mümkün değildir.

Bu ilkeler ışığında herkes şunu bilsin: Benim Başbakan Yardımcısı olmam nedeniyle benim partim MHP de iktidar olmuştur. Bunu kim görmezden gelmiştir, tabii ki görmek istemeyen... Şahsıma insafsızca eleştiriler o yüzden yapılıyor. Ben partimi iktidar yaptım. Beni ondan partimden atmaya çalışıyor.

MHP’yi iktidardan uzak tutmak hangi akla hizmet etmek. Beni soyadımdan dolayı mirasyedi olarak suçluyorlar. Ben bu ithamı aslında kabul ediyorum. Miras konusu haktır ve helaldir. Bunu ister yerim ister yemem bu benim bileceğim.

'SİZ KİMİN MİRASINI YİYORSUNUZ'

Sizler kimin mirasını yiyorsunuz bunu söyleyin. Ülke kaosa sürükleniyor bir tekme de ben mi atsaydım… MHP iktidar sorumluluğundan kaçıyor. Ülkücü camiada herkesin bildiği bir sırrı paylaşacağım. Devlet Bey babamın yanında yetişmiş, vatanperver büyük bir liderdir. En ufak incitici cümle kullanmam. Bu nedenledir ki koltuğa oturur olmaz ilk işim genel başkanımı aramak olmuştur. Kendisi de şahsımı hedef alan bir cümle kurmamıştır

Ancak yanında bulunan ve kraldan çok kralcı olan zatlar var güçleriyle bana saldırıyorlar koltukları için. Devlet Bey bunları görecektir, Devlet Bey'in nezaketi hepmizin gıpta ettiği düzeydedir. Kendisine bir şekilde yaklaşmış olanlar beni partimden uzaklaştırmaya çalışıyorlar.
Devlet Bey'e akıl vermek benim işim değildir ama tarih beni doğrulayacaktır. Devlet Bey'in yüzüne gülenler beni yolumdan çeviremezler.

'ÜLKÜCÜLER TEHDİT FERMANLARI YAYINLIYOR'

Şahsımı yaylım ateşine tutuyorlar. Ülkücüler tehdit fermanları yayınlıyor. Bre ey gafiller! Devlet ve millet düşmanları cirit atarken, namluları bana çevirmek hangi terbiyeye sığar. Bunu hangi ülkücülükle açıklayacaksınız.
Devlet Bey'e sorun cevabını verecektir

'BANA SALDIRANLAR İKİ SARHOŞ İLE ÜÇ BEŞ ÇAKAL'

Babamın ilkelerine bağlıyım, ani kararlar vermem ama kesin sonuç alırım. Bana saldıranlara bir bakayım dedim, kimler açıklama yapmış bakayım dedim. İki sarhoş ile üç beş tane çakaldan ibaretler. Bunlara cevap vermeyi doğru bulmuyorum.

'KİMSE BENİ PARTİMDEN ATAMAZ'

Ülkücü camiaya ve Devlet Bey'e sesleniyorum: Ben MHP mensubuyum, kimse beni partimden atamaz ben partimi iktidar yaptım. İlla atılacaksam ilgili şahsiyetler değil, ülkücü camia karar verir. Devlet Bey'e sesleniyorum, kurulu toplasın. Yanaşmalar, devşirmeler, bu davaya emek vermeyenler, sözde ocakcılar beni yargılayamazlar.

SORU – CEVAP BÖLÜMÜ

Disiplin süreciyle ilgili savunmanız bekleniyordu… İhraç kararı gelirse ne yapacaksınız?

Bu açıklamaları savunma niteliğinde yaptım. Devlet Bey kongreyi toplar biz kendi camiamıza sorarız. Yanaşmalar buna karar veremez. Sistemi kilitlemek isteyenler, gelin karar verelim Tuğrul’u atalım mı atmayalım mı diye camiaya soralım.

DEVLET BEY'İN ÖFKESİNİN DİNMESİ LAZIM

Hayır şu safhada Devlet Bey'in öfkesinin dinmesi lazım. Aday adaylığı için söylerse müracaat ederim. Ben hiç keyfi olarak başvuruda bulunmadım. 2015 Haziran öncesi tekrar sordum, evrağını hazırla dilekçelerimizi vereceğiz dedi. Bugün de benim aklıma göre dosya koymam söz konusu değil. Genel başkanım gerekli görürse gider dosyamı veririm.

KİMİN PARTİSİNDEN KİMİ ATIYORSUN

Beni oradaki sarhoşlar ve çakallar partiden atacaklarını söylüyorlar. Sen kimin partisinden kimi atıyorsun. Buna tabanın karar vermesi gerekir diyorum. Olağanüstü kongre diyorum…

İki sarhoş, çakallar... Çok ağır ithamlar, kimi kast ediyorsunuz?

1 hafta içinde benim aleyhimde laf etmeye kalkan sarhoş ve çakallardan bahsediyorum. Gazetelere bakarsanız kim olduklarını görürsünüz…

7 HAZİRAN'DAN BERİ MHP İSTİŞAREYE KAPALI

Bir takım farklı iddialar var, bakanlık istediğiniz söylendi. Bunun bu noktada kalmayacağı, ihraç kesin gözüyle bakılıyor…

Yargı yolum açıktır, önce karar verip sonra atamazlar. Partiden ihracıma kesin gözüyle nasıl bakılır, yargı yolum açıktır.
7 Haziran’dan beri MHP istişareye kapandı.

TÜRKEŞ’İN MEZARININ ZEMZEM SUYU İLE YIKANMASI

İyi etmişler, babamın mezarına kim zemzem, gül suyu döktüyse Allah razı olsun. Neden tartışma haline geldi anlayamadım. Babamın mezarı orası. Çalışma arkadaşlarım incelik gösterip gelip bir Fatiha okudularsa Allah razı olsun. Başbakanla sohbet sırasında bir yere giderken kabristandan geçerken dua ettiğini söylemiştir. Babamın mezarına gelenlerden Allah razı olsun, şeref duyarım.

'BİZİM ESKİ DÜKKANDA DEDİKODU MU BU?'

Eşyalarınızı önceden topladığınızı söylüyorlar…

Bizim eski dükkanda dedikodu bu mu? Genel sekreter şahsiyet önce kendi odasını dekore etmiş. Beğenirlerse genel başkanların da odaları öyle olacak denildi. Duvarda haritalarım vardı, çerçeve değişimine yolladım. Partideki dekorasyon beğenilmedi ki 2 aydır beklemedeyim boya yapılmadı. İsim vermeyeceğim ama zil takıp oynayanlar marifetleri var ise bile Devlet Bey'in arkasında kareye girmek yerine konuşsalardı.

Türkiye’de bir cumhurbaşkanlığı seçimi olacağı önceden beri biliniyordu. MHP’nin kendine has bir aday çıkarması gerektiğini ilettim. MHP’ye yakışır bir aday olması gerekir dedim. Bu tip bir çok konuda istişareler yaptık. 7 Haziran’da istişareler kapandı, her şeye “hayır” deme mevsimi geldi. Fikrimiz sorulmadı. Bana haber verilmeden Ankara’da yapılan toplantılarda da ne konuşulduğundan haberim yok.

MECLİS'TE MHP'NİN 'HAYIR' OYU VERMESİ

Bu “Hayır” deme alışkanlığından kaynaklanmış olabilir…

AK Parti ’ye geçme ihtimaliniz var mı?

AK Parti’den bana bir davet veya talep olmadığı gibi ben de her defasında belirttiğim gibi MHP mensubu olduğumu belirtmek istiyorum.

Seçim anketleri sonuçları… Attığınız adımla ilgili MHP’den nasıl bir oy potansiyeli bekliyorsunuz….

Türkeş oyları böler mi diye konuşma yapıyor. Ben MHP’deyim. MHP’nin oyu bölünecek ise “Tuğrul’u MHP’den atalım diyenlere” sormanız gerekir.