'Tüm sözlerimizi tutarız'

Zina tartışmalarının gölgesinde Brüksel'e giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son dakikada heyete TCK tasarısının mimarı Adalet Bakanı Cemil Çiçek'i de dahil etti.

ANKARA - Zina tartışmalarının gölgesinde Brüksel'e giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son dakikada heyete TCK tasarısının mimarı Adalet Bakanı Cemil Çiçek'i de dahil etti. Erdoğan, AB yetkilileriyle Brüksel'de yapacağı görüşmelerden sonra gereken adımları atacaklarını belirterek, "AB'ye verdiğimiz sözlerin arkasındayız" dedi.
Erdoğan dün, Siirt'ten döner dönmez AB liderlerini ikna etmek için Brüksel'e hareket etti. Esenboğa Havalimanı'nda bir açıklama yapan Erdoğan, TCK tasarısının yasalaştırılmasıyla ilgili değerlendirmeyi Brüksel'deki temaslarının ardından yapacağını kaydetti. Erdoğan, "Değerlendirmemizi yapar, gereken adımı atarız. Biz verdiğimiz sözlerin arkasında durur yerine de getiririz. Ancak bunlar dışındaki talepler olmaz" diye konuştu.
Erdoğan, CHP'nin TBMM'yi olağanüstü toplama önerisine destek verip vermeyeceklerinin sorulması üzerine, "Bir adım atılacaksa kararı biz veririz" dedi.
Brüksel ziyaretinesadece Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın katılması planlanmışken, son anda bir değişiklik yapıldı. Brüksel'e Çiçek de gitti. Heyette milletvekilleri Ömer Çelik ile Egemen Bağış ve Erdoğan'ın dış politika danışmanı Ahmet Davutoğlu da yer aldı.