Tuncel, Meclis kürsüsünden Kürt Dil Bayramı'nı Kürtçe kutladı

Tuncel, Meclis kürsüsünden Kürt Dil Bayramı'nı Kürtçe kutladı
Tuncel, Meclis kürsüsünden Kürt Dil Bayramı'nı Kürtçe kutladı
BDP'nin verdiği bir önerge üzerine Genel Kurul'da söz alan Sebahat Tuncel, önce Türkçe sonra da Kürtçe olarak 'Kürt Dil Bayramı'nı kutladı.

TBMM - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Meclis Genel Kurulu'nda milletvekillerinin sözlü sorularını cevaplandırdı. Şimşek, araç kiralama veya satın alma konularının değerlendirilip ona göre tasarrufa gidildiğini ifade etti.

Şimşek, “Biz yeni bir Taşıt Kanunu'nu gönderdik kurumlara. Kamuda taşıt kullanımını ciddi bir düzenlemeye tabi tutacak, yanlış uygulamaları engelleyecek yeni Taşıt Kanunu'nu görüşler tamamlandıktan sonra Meclis'e sunacağız” diye konuştu.

Şimşek, mazot fiyatında bir indirime gitmenin gündemlerinde olmadığını bildirdi. Şimşek, “Tüketimi mi önceleyeceğiz yoksa istihdamı mı, üretimi mi? Bundan iki hafta önce geniş kapsamlı yatırımlara, istihdama, üretime büyük destekler sağlayan, büyük vergiden vazgeçtiğimiz bir teşvik paketi açıklandı. Biz tercihimizi üretimden, istihdamdan yana kullanıyoruz” dedi.

Şimşek, akar yakıtta indirim yerine, çiftçiye daha fazla destek verilmesinin yerinde olacağını söyledi.

Bakan Şimşek, dış finansman girişinde bir sıkıntı olmadığını, cari açıkta çok ciddi daralma bulunduğunu anlatarak, ekonomide yeniden dengelenme sürecine girildiğini kaydetti. Şimşek ayrıca, dış finansman ihtiyacının da azaldığına dikkati çekti.

“BEN YÖNETTİĞİM ZAMAN KAFANIZA TAŞ DÜŞSE BANA SORUYORSUNUZ”
CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Maliye Bakanı Şimşek'in sorularına tatmin edici cevaplar vermediğini ileri sürdü. Genç'in itirazlarının sürmesi üzerine birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Meral Akşener, “Ben yönettiğim zaman kafanıza taş düşse bana soruyorsunuz canım” diye tepki gösterdi. Genç'in tepkisinin kendisine yönelik olmadığını söylemesi üzerine ise Akşener, “Böyle el kol hareketleri olunca... Neyse anlaştık” dedi.

Genel Kurul'da daha sonra afet riski bulunan alanların dönüştürülmesine ilişkin kanun tasarının görüşmelerine geçildi.

BDP 'Lİ TUNCEL KÜRTÇE KONUŞTU
BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, tasarının maddelerinin görüşmeleri sırasında, BDP'lilerin verdiği bir önerge üzerine söz aldı.

Tuncel, “Kürt Dil Bayramı”nın kutlandığını belirterek, “Bir de Kürtçe söylemek istiyorum” dedi. Tuncel, Genel Kurul kürsüsünden bunu Kürtçe de ifade etti. (aa)