Türban krizi uzlaşmayla bitti

TCK tasarısı görüşmelerinde türban yüzünden okula gidemeyenlerin dava açmasına olanak sağlayan AKP önergesi, CHP'nin tepkisiyle geri çekildi.

ANKARA - AKP ile CHP arasında TCK tasarısında çıkan 'türban' krizi, AKP'nin geri adımıyla aşıldı. Adalet Komisyonu'nda cuma günü AKP'li İsmail Bilen, Hasan Kara ve Recep Özel, tasarının 'eğitim ve öğretimin engellenmesi' başlıklı maddesinde 'cebir veya tehditle ya da hukuka aykırı başka bir davranışla eğitim ve öğretim hakkının kullanılmasının engellenmesi halinde 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilmesini' içeren önerge vermişti. CHP'liler 'türbana serbestlik' getireceği gerekçesiyle karşı çıkmış, tartışmalar üzerine toplantı ertelenmişti.
Çiçek'in tavrı
Dünkü toplantıda TCK Alt Komisyon Başkanı AKP'li Hakkı Köylü, düzenlemenin alt komisyon raporundaki gibi kalmasını, önerinin reddedilmesini istedi. Adalet Bakanı Cemil Çiçek de, çalışmaların bugüne kadar belli bir mutabakatla geldiğine dikkati çekti. Çiçek, alt komisyon raporundaki metnin yeterli olduğunu ifade ederken, her konunun 'rejim tartışmasına, laiklik taraftarı-laiklik karşıtı bir eksene oturtulmasının' doğru olmadığını da söyledi. Oylamayla önerge reddedildi.
Komisyonda kabul edilen maddelerle şu düzenlemeler de geldi:

  • Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya kaydeden kişiye 2-6 ay hapis cezası verilecek.
  • Gizli kamera kullanımı yasaklandı. Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal edenler, 2 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.
  • Hukuka aykırı fişleme ceza kapsamına alındı. Kişilerin siyasi, dini görüşlerine, ırki kökenlerine; hukuka aykırı olarak ahlaki eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlarına ilişkin bilgileri kişisel veri olarak kaydeden kimseye 1-2 yıl hapis cezası verilecek.
    Kapkaç TCK'da
  • Elektrik hırsızlarına 2-5 yıl hapis cezası verilecek. Hırsızlık suçunun özel beceriyle işlenmesi halinde ceza 3-7 yıl olacak. Gece hırsızlığının cezası, üçte bir artacak.
  • Hukuka aykırı olarak bir kimsenin üstünü veya eşyasını arayan kamu görevlisine 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek.
  • Hakaret suçu için '3 aydan 3 yıla' kadar hapis olarak öngörülen cezanın alt limiti az bulunarak, '6 aydan 2 yıla' çıkarıldı.
  • Sırf huzur ve sükûnunu bozmak maksadıyla bir kimseye ısrarla telefon eden kişi 3 aydan 1 yıla kadar hapis yatacak.
  • Alkol veya uyuşturucu alarak araç kullananlara iki yıla kadar hapis cezası verilecek.