Türban sorunu aşıldı, memnunuz

Türban sorunu aşıldı, memnunuz
Türban sorunu aşıldı, memnunuz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Bosna da Aliye İzzetbegoviç in mezarını ziyaret etti. Fotoğraf: DHA

Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , eleştirilerin aksine 23 Nisan resepsiyonunu boykot etmediğini, aynı akşam ‘Bin çocuk korosu’ etkinliğine katılmayı tercih ettiğini söyledi. Başbakan Tayyip Erdoğan ’la girdiği din polemiğini ve Erdoğan’ın geçmişe ilişkin konuşmalarını da değerlendiren CHP lideri, “Tek parti dönemi hepimizin ortak paydasıdır” dedi.
Kılıçdaroğlu, dün Bosna’ya giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Askerlerin ve Emine Erdoğan’ın 23 Nisan resepsiyonuna katılmasının kendi tavırları olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Normalleşme deniliyorsa saygı duyarız. Bana neden katılmadınız diye soranlar, Başbakan’a ve Genelkurmay Başkanı’na Anıtkabir’e neden gitmediklerini sordu mu? Türban sorunu aşıldığı için memnunuz. Başbakan’ın eşinin 10 yıldır gelmemesi benim değil, devleti 10 yıldır yöneten Başbakan’ın sorunudur” dedi. 

Ölülerle mücadele edilmesin
Başbakan Erdoğan’ın tek parti dömeninin CHP’sine yönelik eleştirilerini de yanıtlayan Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: “Türkiye siyasal tarihinde ölmüş liderlerle hesaplaşma, liderlerin arkasından bir şey söyleme hiç olmamıştır. 21. yüzyılda ilk kez yakın tarihten intikam alırcasına böyle bir hedef ortaya konmuştur. Nedeni de var olan CHP politikalarına söyleyeceği bir şey yok. Elinde tek şey kaldı. CHP tarihi. Bilse gam yemem. Camiler yıkıldı diyor, kendi dönemlerinde Pursaklar’da 10’a yakın cami yıkılmadı mı? Malatya’da belediye, camiyi yıkıp yerini satmadı mı?”
CHP lideri, ‘darbecilerle yan yana’ eleştirilerini de yanıtladı. Darbe hukuku kalksın diye verdikleri yasa tekliflerinin iktidarca dikkate alınmadığını anlatan Kılıçdaroğlu, “Bu yeni Evren modelidir. Erdoğan Evren’in apoletsizi” dedi.
Erdoğan’ın “28 Şubatçılar onu göreve iade etti” sözlerinin doğru olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, “Öyle olsa beni niye fişlesinler? Bana Aczmende bile denildi. BÇG raporunu dava ettim. Başbakanlık’ın Danıştay’a gönderdiği savunmaya göre, 2004’e kadar isimsiz vs. raporlar düzenlenmiş ama BÇG ve BTK bunların hiçbirini kayda geçirmemiş. Benim aleyhime karar çıkarabilirler ama ben bunu AİHM’ye kadar götüreceğim” diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, 28 Şubat sürecindeki fişlemeleri anlatırken, kendisine ‘Aczmendi’ bile denildiğini söyledi.