TÜRGEV üniversitesine onay çıktı

TÜRGEV üniversitesine onay çıktı
TÜRGEV üniversitesine onay çıktı
TBMM'de sabaha karşı kabul edilen yasayla 8 yeni üniversite kurulmasına karar verildi. Bunlardan biri de TÜRGEV'in İstanbul'daki İbn Haldun Üniversitesi.

RADİKAL - TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen yasalar çerçevesinde, İbn Haldun Üniversitesi, Türkiye Uluslararası İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, İstinye Üniversitesi, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi, İskenderun Teknik Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, AKEV Üniversitesi ve Rumeli Üniversitesi adıyla 8 yeni üniversite kuruldu. İbn Haldun Üniversitesi’ni, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’ın oğlu Bilal Erdoğan ile kızı Esra Albayrak’ın yönetim kurulunda yer aldığı Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) açacak. İstanbul’da yapılacak İbn Haldun Üniversitesi’nde 7 fakülte yer alacak.

MUHALEFET ELEŞTİRDİ

Hürriyet gazetesinden Umut Erdem'in haberine göre kurulan bazı üniversiteler muhalefet tarafından eleştirildi. 

MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık; TÜRGEV’in kamuoyunda şaibelerle yer aldığını söyleyerek, “Mayasında helal para yok. Ülkeye hayır getirmeyecek” dedi.
CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ da benzer şekilde TÜRGEV’e büyük bağışlar yapılmasının dikkat çekici olduğunu ifade etti.
CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ise 21’inci Yüzyıl Anadolu Vakfı’nın İstinye Üniversitesi kuracağını belirterek, “Web sitesi olmayan bir vakfa üniversite kurduruyorsunuz” dedi.

AKP ’DEN YANIT

AKP ise İstanbul Milletvekili Bülent Turan, TÜRGEV’in 1996 yılında kurulduğunu, vakfın ilgili kuruluşlar tarafından denetlendiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakınlarının vakıfta bulunmasının eleştirildiğini anımsatan Turan, “Cumhurbaşkanı ya da benzer kişilerin yakınlarının vakıf çalışmaları içinde olması alkışlanacak konudur” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/132658413265845

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  gülen yüzler, faydalı işler... - Ametalcan

  Kadınları sosyal hayattan koparıp eve hapsetmekle itham ediyordunuz. Demek ki iftira atıyordunuz. Tutarlı olalım lütfen!

  Örtülü ödenek - New User

  Şimdi Reis-i Cumhur'umuz, Başbakanlığa tahsis edilmiş olan örtülü ödeneğe ortak oldu. Örtülü ödenekden "Kendisi ve aile fertleri yararlanabilir" diye bir haber görmüştüm. Turgev'le ilgili haberleri ve sansasyonları okumayan kalmamıştır herhalde. Kişisel menfaati normal gören bir kesim olduğu sürece "Yeni Türkiye" de farklı neticeler beklemek manasız olacaktır. Helal de haram da fark etmiyor, artık hayat size güzel... peki ya sonrası?

  Kanun dışı işler... - kaşınan adam

  Yasadışı iş yapanlar, nasıl planladıkları işleri gece uygularsa, AKP de kanundışı iş çeviriyormuşcasına kamu oyunun gözünden kaçacağını umarak bu tür yasaları hep gece sabaha karşı çıkarıyorlar.Bu aslında bir suçlu psiklojisinden kaynaklanan bir durum.Yaptıklarının aslında toplumdan tepki göreceğini çok iyi biliyorlar ,muhalefetin ve gazetecilerin uykuya daldıkları zamanlarda özellikle sabaha karşı bu tür yasaları çıkarıyorlar.Bir yerlerden mal kaçırırcasına.Cumhurbaşkanlığına örtülü ödenek yetkisi verilen yada olduğu gibi.

  denge.... - user1022763

  Bu ülkede hocası olmayan üniversite olduğunu biliyorlar mı acaba.....açmakla iş bitseydi.....

  gaza geleyim - Zizill

  Bunların ortaya attıkları bu mevzuları ağzıma pelesenk etmeyi adet edinmedim.Ama gel de gaza gelme şimdi. e bunlar kızlı erkekli fotoğraf çektirmişler.haa mevzu para olunca gerisi teferruattı di mi? :)Tüh ben onu unutmuşum.