Türk fobisini hortlatıyorlar

Avusturya'dan Slovenya'ya, Osmanlı İmparatorluğu' nun iz bıraktığı ülkeleri dolaşan The Guardian muhabiri Ian Traynor, AB'nin 'en önemli kararlarından birini' alma arifesinde, Avrupalıların kafasının derinlerinde var olan Türk karşıtı önyargıların suyüzüne çıktığı sonucuna ulaştı.

LONDRA - Avusturya'dan Slovenya'ya, Osmanlı İmparatorluğu' nun iz bıraktığı ülkeleri dolaşan The Guardian muhabiri Ian Traynor, AB'nin 'en önemli kararlarından birini' alma arifesinde, Avrupalıların kafasının derinlerinde var olan Türk karşıtı önyargıların suyüzüne çıktığı sonucuna ulaştı.
Türklerin 1683'teki Viyana kuşatmasıyla Avrupa'nın gözünde 'işgalci' damgası yediğini ve bu zihniyetin Avrupa'nın bir bölümünde hâkim olduğunu belirten gazete, Viyana'da yaşayan bir sosyal hizmet görevlisinin Türklerle ilgili görüşünü şöyle aktardı: "Bir Türk tanıyorum. İki karısı var. İkisi de bir kelime bile Almanca konuşamıyor. Adam karılarını dövüyor. Adamın iki de oğlu var. Onlar da babalarından korkuyor. Onlar bizden farklı. Biz Hıristiyanız, onlar Müslüman. Müslümanlar her geçen gün daha bağnaz oluyor."
Gazeteye göre, Britanya, İtalya, İspanya, Portekiz, Finlandiya, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve İrlanda Türkiye'nin üyeliğine destek veriyor. Avusturya ve Lüksemburg karşı. Almanya, Fransa, Danimarka, Macaristan ve Yunanistan'da hükümet destekliyor, halk ve muhalefet farklı düşünüyor. Polonya, Belçika, Hollanda, Slovenya, Kıbrıs Rum Kesimi ve üç Baltık ülkesi kararsız.