Türk-Gürcü işbirliği

Acarya'la yaşanan gerginlik yüzünen geçen ay zor bir dönem geçiren Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in davetlisi olarak dün Türkiye'ye geldi.

ANKARA - Acarya'la yaşanan gerginlik yüzünen geçen ay zor bir dönem geçiren Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in davetlisi olarak dün Türkiye'ye geldi. Saakaşvili, 'güçlü ve toprak birliğini sağlamış Gürcistan' için Cumhurbaşkanı Sezer'den tam destek aldı.
Saakaşvili, Cumhurbaşkanı Sezer'le siyasi, askeri ve ekonomik düzeyde Türk-Gürcü işbirliğinin temellerini attı. Sezer, "Abhazya ve Güney Osetya sorunlarının barışçı yoldan ve Gürcistan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde çözülmesi önem taşıyor. Bu sorunların çözümü tüm Güney Kafkasya'nın istikrarını sağlayacak" dedi. Saakaşvili ise "Türkiye'nin desteğiyle iç askeri kuvvetlerimizi kurduk. Onlar şimdi Acarya'dalar ve çok başarılılar. Acarya gerginliğini de Türkiye'nin olumlu ve yapıcı mesajlarıyla çözmeyi başardık. Dostane ilişkilerimiz daha da gelişecek. NATO'ya entegrasyonumuzda Türkiye'nin desteğini de açıkça göreceğiz" diye konuştu.
Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol, Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz boru hattı, demiryolu ve elektrik hatları inşasıyla ilgili projeleri de değerlendiren Gürcü ve Türk heyetler, Güney Kafkasya'da istikrar için projelerin eksiksiz tamamlanmasında görüş birliğine vardı.