Türkeş'ten milletvekili adaylığı açıklaması: Okuyan, belli bir eğitim seviyesi olan...

Türkeş'ten milletvekili adaylığı açıklaması: Okuyan, belli bir eğitim seviyesi olan...
Türkeş'ten milletvekili adaylığı açıklaması: Okuyan, belli bir eğitim seviyesi olan...
Başbakan Yardımcısı Türkeş milletvekili adaylığı ile ilgili soruya "Ben açıklamalarımı yaptım, açıklamalarım gayet net. Sözcükler iyi seçilmiştir, Türkçe'dir, hepinizin anlayabileceği niteliktedir. Sanıyorum ki muhataplarının da anlayabileceği niteliktedir. Hem hukuki zemini vardır hem de güzel Türkçe ile yazılmıştır. Okuyan, belli bir eğitim seviyesi olan herkes benim söylediğimi anlar" dedi.

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, bir otelde Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı ile Stratejik Düşünce Enstitüsü tarafından düzenlenen "Ortadoğu Düşünce Kuruluşları Buluşması" toplantısı sonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
Bir gazetecinin, "Dün MHP yönetimine ihtar gönderdiğiniz, partiden uzaklaştırma kararının yersiz olduğu yönünde basına yansıyan bilgiler var. Bugün de benzer şekilde MHP yönetiminden 'herhangi bir fikir değişikliği olmayacağı, yargı yolunun açık olduğu, yargıda hakkınızı aramanız' yönünde bir söylem dile getirildi. Yargıya başvuracak mısınız?" sorusuna Türkeş, "Sizin beyanınıza göre, 'MHP, onu dedi, bunu dedi'ye cevap vermem" ifadesini kullandı. Türkeş, " Milliyetçi Hareket Partisi benim partimdir ve saygı değer yöneticileri, kendileri ne söyleyeceklerini söylerler, ondan sonra onlar cevaplarını alırlar" dedi.

AKP 'DEN ADAY OLACAK MISINIZ?

Yaşanan bu gelişmelerden sonra AK Parti'den kendisine yönelik bir teklif gelip gelmediği yönündeki soruya Türkeş, "Hayır öyle bir konuşma yok" cevabını verdi. Tuğrul Türkeş, seçimde milletvekili adayı olma konusunda bir düşüncesinin olup olmadığı yönündeki soru üzerine ise "Ben açıklamalarımı yaptım, açıklamalarım gayet net. Sözcükler iyi seçilmiştir, Türkçe'dir, hepinizin anlayabileceği niteliktedir. Sanıyorum ki muhataplarının da anlayabileceği niteliktedir. Hem hukuki zemini vardır hem de güzel Türkçe ile yazılmıştır. Okuyan, belli bir eğitim seviyesi olan herkes benim söylediğimi anlar" diye konuştu.

HDP'Lİ BAKANLARIN AZLEDİLMESİ 

"HDP'li iki bakanın Cizre ile ilgili temasları sonrasında Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu'dan azledilmeleri önerisi ya da çıkışı geldi. Siz bu konuda ne düşünürsünüz?" sorusuna Türkeş, "Onlar konuyu anladığım kadarıyla izlemek ve gözlemlemek istemişlerdir. Yalçın Topçu Bey de kişisel kanaatini dile getirmiştir" karşılığını verdi.

GAZETECİLERE AKREDİTASYON ENGELİ 

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in, Ankara'da katıldığı bir programı takip etmek isteyen Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabir ve kameramanı salona alınmadı. Otel görevlisi Cihan kameraman ve muhabirini kapıda bekleterek, programın yapıldığı noktaya gitti. Bir süre sonra gelen otel görevlisi Cihan personeline, “Takip için davet edilen ajanslar içerisinde sizin isminiz yok” diyerek dışarıya çıkmalarını istedi. Cihan Haber Ajansı ekibi, Tuğrul Türkeş'in Başbakan Yardımcısı olduktan Başbakanlık binasında düzenlediği basın toplantısına da alınmamıştı. Türkeş'in yardımcıları ise alınmama gerekçesi olarak başbakanlığın akredite uygulamalarını göstermişti.

AA/CİHAN