Türkiye-AB anlaşması tamam

Türkiye-AB anlaşması tamam
Türkiye-AB anlaşması tamam
Brüksel'deki Türkiye-AB Zirvesi'nde anlaşma sağlandı. Buna göre, Avrupa'ya giden Suriyeli mülteciler pazar gününden itibaren Türkiye'ye iade edilecek. Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinde 33 nolu başlık haziranda müzakereye açılacak.

RADİKAL - Brüksel’deki AB-Türkiye Zirvesi ’nde önemli konularda mutabakata varıldı. AB ile Türkiye Zirvesi’nde varılan mutabakatı Kıbrıs Rum Kesimi’nin de kabul ettiği belirtildi.

Twitter hesabından açıklama yapan Finlandiya Başbakanı Juha Sipila, AB liderlerinin sığınmacı anlaşmasına onay verdiklerini ve anlaşma sağlandığını duyurdu. Sipila, Türkiye ile varılan anlaşmanın 'tatmin edici' olduğunu da ifade etti.

Sipila'dan sonra AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da, AB ile Türkiye arasında anlaşmaya varıldığını açıkladı. Tusk Twitter hesabından, “Tüm Avrupalı liderler ve Türkiye Başbakanı ile AB birliği ve Türkiye arasındaki anlaşma üzerinde oy birliği ile anlaşmaya varıldı” açıklamasını yaptı. 

TUSK:  MÜLTECİ DÖNÜŞLERİ PAZAR GÜNÜ BAŞLAYACAK

Zirvenin ardından AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ortak basın toplantısı düzenledi.

İlk sözü alan Tusk, Türkiye’nin üyelik müzakerelerinde 33 nolu başlığın da açılmasının kararlaştırıldığını söyledi ve ekledi: "Pazar'dan itibaren göçmenler Türkiye'ye gönderilecek. Krizin çözümü için Balkan ülkelerine de görev düşüyor.

DAVUTOĞLU: TARİHİ BİR GÜN

Davutoğlu ortak toplantıda yaptığı açıklamada, "Bugün tarihi bir gün. AB ile Türkiye arasında anlaşmaya vardık. Göçmenler açısından adil adımlar atılacak maliyet adil şekilde paylaşılacak" dedi. 

Zirvenin yapıldığı salonun arka sokağında PKK'nın çadır kurmasına izin verilmesini de eleştiren Davutoğlu "Burada bir hayal kırıklığımı paylaşmak istiyorum. 78 milyon kişi yas tutarken aynı semboller ve bayraklarla terör örgütleri terör faaliyetlerini desteklemek amacıyla bu binaya yakın bir yerde toplandı. Terör örgütleri arasında ayrım yapamazsınız" eleştirisinde bulundu.

SIĞINMACILAR GERİ GÖNDERİLECEK

Sığınmacı anlaşması kapsamında Ankara, Suriyeli mülteciler dahil olmak üzere Yunanistan'a giren tüm kaçak göçmenleri geri alacak. Bunun karşılığında Suriyeli mültecilerin bir kısmı AB ülkelerine dağıtılacak. AB'nin Suriyeliler için Türkiye'ye verdiği mali yardım artacak, Türk vatandaşları için vizeler daha erken kaldırılacak ve Türkiye'ye AB'ye tam üyelik müzakereleri hızlandırılacak. Buna göre, 20 Mart Pazar gününden itibaren Yunanistan'a ulaşan göçmenlerin kayda alınıp sığınma talepleri işleme konduktan sonra Türkiye'ye geri gönderilecekler. 

ANLAŞMA NELER İÇERİYOR

Anlaşmaya göre, Türkiye üzerinden Yunanistan'a ulaşan göçmenler 4 Nisan'dan itibaren Türkiye'ye geri gönderilecek. Anlaşma 20 Mart'tan önceki göçmenleri kapsamıyor.

AB kaynaklarından sızan bilgilere göre uzlaşma sağlanan konular şunlar:

- Türkiye’nin üyelik müzakerelerinde 33 nolu "Mali ve Bütçesel Hükümler" başlığı 30 Haziran'a kadar açılacak.

- Vize serbestisi için kriterler nisan sonuna kadar tamamlanacak

- Türkiye sığınmacıları 4 Nisan'dan itibaren geri almaya başlayacak.

- Türkiye’nin projelerine bir hafta içinde finansman sağlanacak.

PKK çadırı boşaltıldı!