'Türkiye ABD ile iyi arkadaş'

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün 2004 yılı Stratejik Araştırma raporunda, Türkiye'ye 17 sayfa ayrıldı.

LONDRA - Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün 2004 yılı Stratejik Araştırma raporunda, Türkiye'ye 17 sayfa ayrıldı. Türkiye'yle ilgili bölümde şu ifadeler var:

  • Türkiye değişim içinde. AKP'nin yerel seçimde gösterdiği başarı, 12 aylık iktidarın bir mükafatı. Ekonomide belirgin bir düzelme var.
  • Türkiye ile ABD artık 'sevgili' değil, ama hâlâ iyi arkadaş. Irak savaşı öncesindeki anlaşmazlıklarla soğuyan iki ülke ilişkileri, Irak savaşının çabuk sona ermesi ve ABD'nin kayıplarının beklenenden daha az olması üzerine düzelmeye başladı. AKP'nin Washington ile ilişkileri daha ziyade ekonomik, finansal, siyasi ve askeri ihtiyaçlardan kaynaklanıyor. Washington ile ilişkilerinde kuşkulu bir tavır içinde olan AKP yönetimi, aslında antiAmerikan bir tavır içinde. Her iki tarafın da istekli davranması ve çaba göstermesi halinde ABD - Türkiye ilişkileri eski gücünü kazanabilir.
  • Olumlu gidişata rağmen bazı sorunlar sürüyor. İslam'ın Türk toplum yaşamındaki yeri tam olarak belirlenebilmiş değil.
  • Kıbrıs konusu sorun olarak ortada duruyor. Türkiye'nin AB yolculuğuna rahat devam edebilmesinin önşartı, AB'den kesin bir tarih alınması ve Kıbrıs'ta bir çözüme ulaşılması.
  • Irak'ta sürüp giden durum Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgeyi istikrarsızlaştırabilir.
  • Türkiye 2004'te son derece güçlü bir istikrar yakaladı. Ankara, Tahran ve Şam gibi başkentlerle olan geçmişteki kötü ilişkilerini bölgedeki Kürt milliyetçiliğine karşı oluşturulan ortak tavır çerçevesinde geliştirdi.
  • Türkiye'nin AB umutları söner ve ABD ile ilişkilerinde de Kürt milliyetçiliği nedeniyle soğursa, Ankara Müslüman komşularına yönelebilir ve ilişkilerini güçlendirebilir.
  • TSK AB'ye güvenmemekle birlikte Türkiye'nin AB ile tam üyelik görüşmelerine başlamasını istiyor. TSK bunu, İslami partilere ilginin azalmasının bir yolu olarak görüyor.