Türkiye: Görüşeceğiz, Rusya: Görüşmeyeceğiz

Türkiye: Görüşeceğiz, Rusya: Görüşmeyeceğiz
Türkiye: Görüşeceğiz, Rusya: Görüşmeyeceğiz
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Çavuşoğlu ve Lavrov'un ilerleyen günlerde görüşeceğini açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise görüşme talebinin kendileri tarafından reddedildiğini söyledi

RADİKAL -Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Çavuşoğlu'nun Lavrov'la 25 Kasım günü yaptığı telefon görüşmesi hakkında kendisine yöneltilen soruya verdiği cevapta "Görüşmede Sayın Bakan, Türk hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle düşürülen RF savaş uçağı hadisesine ilişkin Rus muhatabına bilgi vermiştir. Görüşmede, konuya ilişkin detayların diplomatik ve askeri kanallardan paylaşılması hususunda mutabakata varılmıştır. Her iki bakanın önümüzdeki günlerde bir araya gelmesi de kararlaştırılmıştır" dedi. 

RUS SÖZCÜ: GÖRÜŞMEYECEĞİZ

Interfax haber ajansına konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Türk mevkidaşının görüşme talebini kabul etmediğini söyledi. Türk ve Rus dışişleri bakanları arasında telefon görüşmesinin yapıldığını anlatan Zakharova, Lavrov'un mevkidaşının "bir araya gelelim" talebini kabul etmediğini aktardı.

LAVROV GÖRÜŞMENİN AYRINTILARINI ANLATTI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov açıklamasında , "Dün göreve getirilen ve acil bir şekilde telefon görülmesi talep eden Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile telefon konuşmamı şimdi sonlandırdım. Tabi ki, Türkiye'den dün daha üst düzeyde bir açıklama bekliyorduk. Geç olması hiçbir zaman olmamasından daha iyidir. Türkiye Dışişleri Bakanı konuşmasına Rus askerinin hayatını kaybetmesinden ve yaşananlardan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirerek başladı. Fakat aynı zamanda Türkiye Hava Kuvvetleri'nin bu eylemini uçağın Türk hava sahasını ihlal ettiğini söyleyerek doğrulamaya çalıştı. Dışişleri Bakanı Türk pilotlarının bu bölgede Suriye uçaklarının da uçması sebebiyle bunun Rus uçağı olduğunu bilmediklerini söyledi. Henüz Türkiye Cumhuriyeti'ni ziyaret etme veya Türk mevkidaşlarımızı kabul etmek gibi bir planımız yok" dedi. (DHA-ANKARA)

Davutoğlu: Angajman Rusya tarafından biliniyordu

Lavrov: Önceden planlı bir saldırı olduğuna inanıyoruz

Putin: Tekrarlarsa mutlaka tepki veririz