Türkiye hükümeti 100 yıl sonra Ermeniler için ayinde

Türkiye hükümeti 100 yıl sonra Ermeniler için ayinde
Türkiye hükümeti 100 yıl sonra Ermeniler için ayinde
1915 olaylarının 100'üncü yılında Ermeni Patrikhanesi'nin ev sahipliğinde Kumkapı Meryem Ana Kilisesi'nde düzenlenen ayin, ilk kez hükümetin resmi düzeyde temsili ile gerçekleştirildi. Ayine Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır katıldı.

RADİKAL -  İstanbul Kumkapı'da bulunan Meryem Ana Kilisesi'nde bu yıl bir ilk yaşandı. 1915 olaylarının 100'üncü yılında Ermeni Patrikhanesi'nin ev sahipliğinde Kumkapı Meryem Ana Kilisesi'nde ayin düzenlendi. Ayine bu yıl ilk kez , Türkiye 'den resmi düzeyde bir katılım gerçekleşti. Meryem Ana Kisesi'nde saat  10:30'da başlayan ayine hükümeti temsilen AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır katıldı.

 BOZKIR: ERMENİ KARDEŞLERİMİZİN YAŞADIKLARI ACILARA SAYGI DUYUYORUZ

Kiliseyi girişinde açıklama yapan Bakan Bozkır, "Bugün Ermeni Patriği Aram Ateşyan'ın yöneteceği ayine katılmaktan büyük bir onur duyuyorum " dedi.

Bozkır, "1916 yılından beri ilk kez resmi olarak yapılan bir ayin. Ermeni kardeşlerimizle bin yıllık bir tarihimiz var. Bu tarih güzel anılarla, renklerin paylaşımıyla, kültürlerin değiş tokuşuyla gerçekleştirilmiş çok güzel bir tarihtir. Bu tarihi bir yıla, sadece 1915 yılına mahkum etmek, gerçekten son derece yanlış olacaktır. Biz 1915 olayları yerine 1870 yılından 1920 yılına kadar Birinci Cihan savaşının kanlı bir çok insanın ölümüne sebep olan yılları dahil incelenmesi arzusundayız. Bu şekilde hem ortak bir tarihe bakmamız mümkün olacaktır. Hem de ortak bir hafıza ama adil bir hafıza ortaya çıkacaktır. Biz Ermeni kardeşlerimizin yaşadıkları acılara saygı duyuyoruz. Bunu yaşanmış kötü bir olay olarak addediyoruz. Bu nedenle de bu acıların şahidi olarak anılmasına hiçbir şekilde karşı değiliz. Bu nedenle de bu anma ayinine katılmayı bir borç bildik. Önümüzdeki döneme birlikte huzur içinde, barış içinde yürümeyi arzu ediyoruz. Ve yüz yıldır bizimle birlikte yaşayan husumeti geride bırakmayı arzu ediyoruz" diye konuştu.

AB Bakanı Bozkır aynı açıklamayı yabancı gazeteciler için bir de İngilizce yaptı.

 

RUM PATRİĞİ VE ABD KONSOLOSU DA KATILDI

Anma ayinine Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Yahudileri Hahambaşı İshak Haleva ile ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Charles Hunter da katıldı.

GÖZYAŞI DÖKENLER OLDU

Çok sayıda Ermeni vatandaşın tamamen doldurduğu ayinde dualer edildi. İlahiler söylendi. Bazı vatandaşların ayin sırasında gözyaşı döktüğü görüldü. Ayinin sonunda, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan bir konuşma yaptı.

TÖRENLER YARIŞ ALANI DEĞİL

1915 olaylarının tarihin acı dolu bir sayfası olduğunu söyleyen Ateşyan, "Halkımızın çocukları acımasız bir siyasetin sonucu olarak tehcir yollarında ve birçok yerde hayatlarını kaybettiler. Büyük zararlara uğradılar. İmanları için hayatlarını yitirmiş şehitlerimizi anmak için düzenlenen törenleri, insanların cesaretlerini sınamak için kurulmuş bir yarış alanı olmadığına inanıyoruz" dedi.

Uluslararası siyasi dengelerin son 100 yılda çok değiştiğini söyleyen Ateşyan, "100 yıl önceki anlayışların çizgisinde yürümek bugün için anlamsızdır. Türkiye Ermenileri bu ülkenin ayrılmaz ve sadık bir parçasıdır. Vatandaşlık sorumluluklarının tamamen farkındadırlar. Gündelik ilişkiler içinde bulunduğumuz komşularımız için dua ediniz. Onlara da dua etmelerini öneriniz. Ermeni ve Türk halkları arasındaki duvarların kaldırılabilmesi için Tanrı mucizesini göstersin, iki halk arasında yeni köprüler kurulsun" diye konuştu.

İNTİKAMCILIK OLMAZ

"İntikamcı davranışlar sadece yersiz değil, aynı zamanda faydasızdırlar. İlişkileri düzeltmek için gösterilen çabaları da kısır döngüye sürükler" diyen Ateşyan, "Dünyada bu kısır döngülerden memnun olanların varlığını eminiz. İki halk da duvarların kaldırılması için gereken yolları iyimser bir anlayışla aramak zorundadır. Bir yandan tüm insanlık için sevgiye inandığını iddia etmek, öte yandan da reddedici bir anlayışla davranmak, bizim için kabul edilemez. İnanıyoruz ki Ermeni ve Türk halkları arasında sevgi ve kardeşlik şafağını hazırlayabileceğimiz günler gelecek" ifalerini kullandı.

 ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ İÇİN DUA

Ateşyan, Çanakkale’yi de unutmadı. Patrik vekili, "Yüreklerimizden çıkan dualardan bir pay da Çanakkale savaşlarında hayatlarını kaybeden Osmanlı ordularının askerlerinin ruhlarının esenliği için ayırıyoruz" dedi. Kilisede bulunan Ermeni vatandaşlar bu duaya amin diyerek katıldı.  Ayinde son olarak Baş Rahip Tatul Anuşyan tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği mesaj okundu.

GÜVERCİNLER UÇURULDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajının okunmasının ardından yeniden kürsüye gelen  Türkiye Ermenileri Patrik Vekili  Aram Ateşyan "Barış ve esenlik sizlerle olsun" dedi. Ardından çocukların tuttuğu barış güvercinleri Kilise içinde Ayine katılan Ermeni vatandaşların alkışları eşliğinde uçuruldu. (Özgür ALTUNCU/İstanbul/DHA)