Türkiye için anayasal önlem

Fransız basını, Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve iktidardaki Halk Hareketi Birliği'nin (UMP), artık AB'ye alınacak yeni üyeler için Fransa'da doğrudan referanduma gidilmesini öngören bir anayasa değişikliğini 'ciddi biçimde düşündüğünü' yazdı.

PARİS/LONDRA - Fransız basını, Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve iktidardaki Halk Hareketi Birliği'nin (UMP), artık AB'ye alınacak yeni üyeler için Fransa'da doğrudan referanduma gidilmesini öngören bir anayasa değişikliğini 'ciddi biçimde düşündüğünü' yazdı.
Liberation gazetesinde, 'iki konu birbiriyle ilişkilendirilemezse bile, Chirac'ın Türkiye konusu yüzünden AB anayasasının Fransa'da reddinden endişe duyduğu' öne sürüldü. Chirac'ın AB'ye bundan sonra katılacak üyeler için referanduma gidilmesi yönünde yakında anayasa değişikliği istemeye hazırlandığını yazan gazete, 'Türkiye konusunda Fransız seçmeni rahatlatmak için Chirac'ın bu yola gideceği' yorumunu yaptı.
Le Figaro ise UMP Meclis Grup Başkanı Bernard Accoyer'nin, AB'nin yeni üye alması halinde referanduma gidilmesi için anayasa değişikliği önerdiğini yazdı.
Bu arada, UMP'nin senatodaki lideri Josselin de Rohan, "Chirac Türkiye'nin AB'ye girmesini destekliyor. Ancak UMP içinde referanduma gidilmesi konusunda büyük görüş birliği var. Bu konuda Fransız halkına danışılması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.
Britanya basın kuruluşu BBC ise, Fransız iki bakanın Türkiye'nin üyeliği için referandum önerisinin, Fransa'daki Türkiye'ye ilişkin tartışmaları soğutmayı amaçladığı yorumunu yaptı. (aa, anka, Reuters)