'Türkiye karşıtları daha da güçlendi'

Avrupa basınında çıkan haberlerde, Türkiye'de yeni ceza yasasının çıkarılmasındaki gecikmenin, 'Avrupa'da Türkiye'nin AB'ye girmesine karşı olanlara yeni gerekçeler vereceği' yönünde yorumlar yapıldı:

PARİS - Avrupa basınında çıkan haberlerde, Türkiye'de yeni ceza yasasının çıkarılmasındaki gecikmenin, 'Avrupa'da Türkiye'nin AB'ye girmesine karşı olanlara yeni gerekçeler vereceği' yönünde yorumlar yapıldı:
Fransa
Liberation: Ankara ve Brüksel arasındaki atmosfer gerginleşti. Son durum bugüne kadar yapılan reformlar konusunda Brüksel'de şüpheler yaratacak. Gecikme Türkiye karşıtlarına yeni gerekçeler verecek.
Le Figaro: Ankara ve Brüksel arasında gerginlik arttı. TCK'daki gecikme yüzünden AB Komisyonu raporunu olumsuz ya da ileri bir tarihte yayımlayabilir. Bu durum da Türkiye konusunda karar verecek AB liderlerinin kararını geciktirme riski taşıyor. Son durum AB'de Türkiye karşıtı duyguları besleme riski taşıyor.
Le Monde: AB'deki Türkiye karşıtlarının değirmenine su taşındı. Erdoğan şaşırtıcı bir biçimde sertleşti. Başta Almanya ve Fransa'da olmak üzere Türkiye karşıtlarının kampanyaları için yeni argüman verildi.
Britanya
International Herald Tribune: Avrupa Komisyonu kaygılı. Zinaya ilişkin yapılması planlanan düzenleme, Türkiye'de demokrasi ve reformdan uzaklaşma açısından hayati önem taşıyor. AB'nin sınırlarının nerede bitmesi gerektiği konusundaki tartışmalar alevlendi.
Financial Times: Erdoğan, partisinin daha dindar kesiminin istediği düzenlemeye desteğini açıkça ortaya koyarak, kendi hareket alanını kısıtladı. Erdoğan, partisi içindeki ve dışındaki muhafazakârların AB kriterlerine uymak için yapılan reformları yavaşlatma hatta durdurma baskısı altında. Yaşananlar, Türkiye'nin AB'ye yönelik bakış açısının anlaşılmasını sağladı.
The Independent: Muhafazakârlar, zinayı suç kılma planlarını dirilterek ülkenin AB'yle müzakerelere başlamasına karşı çıkanlara yeni silah verdi.