'Türkiye, Kıbrıs'ta AB'den etkilenmez'

'Türkiye, Kıbrıs'ta AB'den etkilenmez'
'Türkiye, Kıbrıs'ta AB'den etkilenmez'
KKTC Başbakanı İrsen Küçük ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Radikal'in yuvarlak masasındaydı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı İrsen Küçük ile Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel dün Radikal’i ziyaret etti. Yazıişleri toplantısına katılan Başbakan Küçük, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
Güney Kıbrıs’ın Akdeniz’de tek taraflı olarak başlattığı petrol arama çalışmalarındaki son duruma değinen Küçük, “Açılan ilk kuyulardaki rezervler yeterli değil. Kaynağın sıvılaştırılması için 12 milyar dolarlık bir yatırım gerektiği ifade ediliyor. Bu da ekonomik bir girişim değil” diye konuştu.
Ziyarette ayrıca İsrail’in Güney Kıbrıs’a üs kurma çabaları, Türkiye ’nin Avrupa Birliği’ne (AB) üyeliği sürecinde Kıbrıs’ın rolü ve Kıbrıs’taki mitinglerde Türkiye aleyhine açılan pankartlar konuşuldu. Küçük şu değerlendirmelerde bulundu: 

‘Petrol arama hamlesi siyasi’ 
“Araştırma ekipleri Kuzey Kıbrıs’ta sismik araştırmaları düzenli olarak yapıyordu. Bu işi fiiliyata geçirmek için Güney Kıbrıs’la bir anlaşma sağlama beklentisi içerisindeydik. Hem biz hem de Türkiye hükümetinin anlaşma sağlamak için çağrımız oldu. Buna rağmen Güney Kıbrıs tek taraflı yola çıktı. Bunun çeşitli nedenleri var diye düşünüyorum. Birincisi bozulan ekonomi karşısında halka ümit vermek. Bir diğeri, tabii ki Türkiye’nin İsrail ile ilişkilerinin zayıflaması. Güney Kıbrıs’la işbirliği yaparak İsrail de buradan siyasi bir çıkar sağlıyor. Fakat çıkarılacak kaynaklar ancak Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’la yapılacak bir anlaşma sonucunda Avrupa’ya pazarlanırsa ekonomik olur. Diğer seçenek pek mantıklı ve ekonomik görünmüyor.” 

‘Kıbrıs baskı unsuru olarak kullanılıyor’ 
Türkiye’nin AB üyeliği sürecinde Kıbrıs’ın rolüne de değinen Başbakan Küçük, “AB’deki gelişmelerin Türkiye’nin Kıbrıs politikasını pek etkilediğine inanmıyorum. Çünkü Türkiye, Kıbrıs’ı AB üzerinde gören bir ülke. Kıbrıs davası ile Türkiye’nin AB ile ilgili çalışmalarını çok da ilişkili görmem. Fakat AB’nin, Kıbrıs’ı Türkiye üzerinde bir baskı unsuru olarak kullandığını düşünebiliriz. Kıbrıs’ta beklenenin ötesinde bir taviz verilmesi istemi gözükmektedir” diye konuştu.
‘Türkiye ile ilişkilerde sıkıntı yok’
Kıbrıs’ta gerçekleştirilen mitinglerde Türkiye aleyhine açılan pankartların pek çok nedeni olduğunu söyleyen Küçük, “Bu durumu sadece Türkiye ile ilişkili olarak görmek mümkün değil. Halkın, Kıbrıs ziyaretinde Sayın Recep Tayyip Erdoğan ’ı özel bir hazırlık yapılmamasına rağmen coşkuyla karşılaması ilişkileri sıcak bir duruma getirdi” dedi.
Küçük, İsrail’in Güney Kıbrıs’ta üs kurma girişimleriniyse şöyle değerlendirdi:
“Güney Kıbrıs, İsrail’in topraklarına üs kurmasına tek başına karar veremez. İsrail’in bu girişimini blöf olarak görüyorum. Bu girişimlerin ciddi olduğunu düşünmüyorum. Bundan 3-4 yıl önce İsrailliler Kuzey Kıbrıs’tan toprak satın alıyordu. Ayrıca bu dönemde 150 civarında İsrailli vatandaşlık aldı. Bu girişimler şu anda durma noktasına geldi. Son gelişmelerden sonra İsrail’in Kuzey Kıbrıs’ta böyle tasarruflarda bulunması çok daha zorlaştı.” (İSTANBUL-RADİKAL)