Türkiye siyaseti artık kasetlerin gölgesinde

Türkiye siyaseti artık kasetlerin gölgesinde
Türkiye siyaseti artık kasetlerin gölgesinde
Siyaset dünyasında yolsuzluk iddialarının, dosya savaşlarının yerini artık seks kasetleri aldı. Son iki yılda gizli kayıtlar 6 siyasetçiyi koltuğundan etti, ama kayıtları yapanlar ortaya çıkarılmadı, failler hep meçhul kaldı.

Türkiye, dünyada olduğu gibi yasak aşklara, siyasetçilerin çapkınlıklarına ve evlilik dışı ilişkilerine yabancı değil. 50’li yıllardan itibaren siyasetçilerin çapkınlıkları ve evlilik dışı ilişkileri sık sık kamuoyu gündemine geldi ve tartışıldı. Ancak teknik imkânlar bugünkü kadar yüksek olmadığı için bu konudaki söylentilerin çoğu ‘şehir efsanesine’ dönüştü. Son 5-6 yılda gizli görüntü ve ses kaydıyla ilgili teknolojilerin küçülerek gelişmesi, ortam dinleme ve teknik takip işlerinin ‘ayağa düşmesi’, internette kaynak tespitinin zorluğu gibi nedenler ‘kaset skandallarını’ siyasi hayatın parçası haline getirdi. 

Anayasa ve TCK’da, Türkiye’nin kabul ettiği uluslararası hukukta ‘özel yaşamın gizliliği hakkı’nın koruma altına alınmasına karşın yargı ve kolluk kuvvetlerinin söz konusu videolardan hiçbirinin kaynağını tespit etmemesi, iktidar partisinin bu videoları seçim meydanlarında koz olarak kullanmaya başlaması gibi nedenler de yasadışı video kayıtlarının ‘meşru’ gibi yansıtılmasına yol açtı. Son 2 yılda en az 6 siyasetçi kaset mağduru oldu. İşte Türkiye ve dünyadan geçmişte ve yakın zamanda yaşanan kaset hikâyelerinden bazıları: 


Baykal’ı yıkan kaset

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski Özel Kalem Müdürü Ankara Milletvekili Nesrin Baytok’a ait olduğu iddia edilen bir video Mayıs 2010’da internette yayımlandı. Videonun kaynağı, nasıl ve kim tarafından kaydedildiği ortaya çıkarılamadı. TİB, videonun ABD kaynaklı bir siteden yüklenmesi nedeniyle ilk kaynağı öğrenemediklerini, öğrenebilmek için ABD Adalet Bakanlığı ile hukuki yardım çerçevesinde işbirliği yapılması gerektiğini açıkladı. Ancak Adalet Bakanlığı’nın bu yönde bir girişimde bulunup bulunmadığı, bulunulduysa sonucunun ne olduğu konusunda bir açıklama yapılmadı. Videodaki kişinin kendisi olduğunu hiçbir zaman kabul etmeyen Baykal, video sonrasında Genel Başkanlıktan istifa etmek zorunda kaldı. Nesrin Baytok da milletvekili adayı olmadı. 

CHP’de Baykal videosu nedeniyle yaşanan hareketli kurultay süreçlerinde CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi’ye ait bir video da internette yayımlandı. Ağırbaşlılığı ile bilinen Hamzaçebi, video konusunda sessiz kalmayı tercih etti. Videodaki kadının bizzat bu organizasyonda görev aldığı ve Hamzaçebi’ye tuzak kurulduğu iddiaları ortaya atıldı.

MHP Genel Başkan yardımcıları Recai Yıldırım ile Metin Çobanoğlu’na ait bir ev ortamındaki görüntüler yine internete sızdı. Videolarda iki MHP yöneticisinin kadınlarla ilişkilerinden çok sohbetlerde MHP’ye ve sağ seçmene yönelik sözleri dikkat çekti. İki genel başkan yardımcısı da hem görevlerinden hem de milletvekili adaylığından çekildi.
MHP’nin Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Didinmez ile MHP’nin 10 yıllık İstanbul İl Başkanı İhsan Barutçu’nun videosu da MHP’li Yıldırım ve Çobanoğlu’nun videosunu yayımlayan ekipler tarafından internete sızdırıldı.

Ankara’nın büyük ilçelerinden Keçiören’in dört dönem belediye başkanlığını yapan Turgut Altınok aynı partinin büyükşehir belediye başkan adayı olmak istiyordu. Ancak söz konusu koltukta oturan Melih Gökçek gibi sert bir kayaya çarptı. Altınok daha sonra yarışta favori olduğu adaylıktan sürpriz bir şekilde çekildi. Altınok’un 10 yıl önce bir kadınla birlikte göründüğü gizlice kaydedilmiş bir kaset internette el altından yayıldı. Altınok, Keçiören Belediye Başkanlığı koltuğunu kaybetti. 

Antalya Finike AKP İlçe Başkanı İsmail Katkıcı’nın, cinsel ilişki sırasında kaydettiği görüntülerle kendisine şantaj yaptığını öne süren A.T., suç duyurusunda bulundu. İstifa eden Katkıcı siyasi rakiplerinin kendisine tuzak kurduğunu iddia etti.


Siyasetin yumuşak karnı
Akıllarda iz bırakan bazı gönül ilişkileri şöyle:
1960’ta darbe yönetimi tarafından tutuklanıp idam edilen dönemin Başbakanı Adnan Menderes’in itibarsızlaştırılması amacıyla soprano Ayhan Aydan’la ilişkisi çok sık kullanıldı. Menderes ile Aydan arasındaki 5 yıllık ilişki darbeciler tarafından kullanılırken, konunun yansıdığı dava tarihe ‘bebek davası’ olarak geçti. 

Gümrük ve Tekel Bakanlığı yapmış CHP’li Tuncay Mataracı’nın, Işık Yavuz ile yaşadığı aşk, yaşandığı gündeme bomba gibi düşmüş, Mataracı istifa etmemişti.
CHP’li İçişleri Bakanlarından Hasan Fehmi Güneş sinema oyuncusu Aynur Aydan’ın evine girerken gazetecilere yakalandı ve görevinden istifa etti.
Milliyet gazetesi 2001’de bir bakanın yasak aşkını isim vermeden manşetten duyurmuştu. Eski Dışişleri Bakanlarından Şükrü Sina Gürel açıklama yaparak “O bakan benim” dedi. Eşinden boşanan Gürel, sevgilisi Zeliha Sapmaz ile evlenmişti. 

Bir dansöz ile oğlunun Or-An’daki evinden çıkarken gazetecilere yakalanan Kamer Genç, “Çiçekleri sulamaya gelmiştim” diyerek, siyasi literatüre geçecek bir açıklama yapmış, ardından da “Bu bir komplodur” demişti. 
DYP’li bakanlardan Hamdi Üçpınarlar’ın Ayla Karaduman ile yasak ilişkisi ortaya çıkmakla kalmamış, ikilinin kasetleri medyaya servis edilmişti.
Parti değiştirme rekortmeni, eski DYP Milletvekili Kubilay Uygun’un, İzmir’de bir tezgâhtarla çapkınlık görüntüleri basında yer almıştı.
HYP Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk’ün danışmanıyla ilişki yaşadığı iddia edildi.


İç hukukta ‘özel yaşam’
Anayasanın 21. maddesinde hâkim kararı ve yetkili merciin yazılı izni bulunmadıkça kimsenin konutuna dokunulamayacağı ifade ediliyor. 22. maddeye göre “Herkes haberleşme hürriyetine sahiptir. Haberleşmenin gizliliği esastır…” deniliyor.
TCK’nın 9. maddesi “Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar” başlığını taşıyor ve “Haberleşmenin gizliliğini ihlal”, “özel hayatın gizliliğini ihlal”, “Kişisel verilerin kaydedilmesi” gibi bölümlerden oluşuyor. TCK’nın 134. maddesine göre gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde cezanın alt sınırı bir yıl. Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor. Fiilin basın yoluyla işlenmesi hâlinde, ceza yarı oranında artırılıyor. 

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin “Özel hayatın ve aile hayatının korunması” başlıklı 8. maddesinde ise şu hükümler mevcut: “Herkes özel ve aile hayatına, konutuna ve haberleşmesine saygı gösterilmesi hakkına sahiptir.”
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 12. maddesine göre: “Kimsenin özel hayatına, ailesine ya da haberleşmesine keyfi olarak karışılamaz, şeref ve adına saldırılamaz.”


Dünyanın skandalı
2006 yılında, 91 yaşındayken yaşamını yitiren Britanya’nın eski bakanlarından John Profuma’un 1961’de 19 yaşındaki bir telekızla ilişkisi ortaya çıktı.
İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin adı bugüne kadar defalarca seks skandalına karıştı. Bazı partilerden görüntüler basına sızdı.
John F. Kennedy, Jackie Kennedy ile evli olmasına rağmen çapkınlıkları biliniyor. Kennedy’nin en ünlü ilişkisi Marilyn Monroe’yla oldu. Kennedy, Monroe dışında bugün 79 yaşında olan aktris Angie Dickinson, Danimarkalı gazeteci Inga Arvad, striptizci Blaze Star, dönemin ünlü mafya babalarından Sam Giancana’nın metresi Judith Exner Campbell ile Beyaz Saray sekreterleri Priscilla Weir ve Jill Cowan’la da yasak aşk yaşadı...
1801-1809 yılları arasında ABD başkanlığı yapan Thomas Jefferson, karısının ölümünden sonra evinde hizmetçi olan Sally Hemmings ile ilişki yaşadı.
Clinton’ın ilişkileri
Eski ABD Başkanı Bill Clinton, tüm zamanların en büyük politik seks skandallarından birine imza attı. Clinton’ın Beyaz Saray stajyeri Monica Lewinsky ile Oval Ofis’te 1995-1996 yılları arasında yaşadığı gizli ilişkinin ortaya çıkması, başkanın azlini gündeme getirecekti. Aldatılan eş Hillary Clinton, Bill Clinton’ı, kendisinden tüm Amerikan halkı önünde özür dilemesi üzerine affetti. (Ankara Radikal)