Türkiye-Suriye tatil kardeşliği

Türkiye-Suriye tatil kardeşliği
Türkiye-Suriye tatil kardeşliği

Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Esad ve eşi Esma Esad'ı Bodrum Havaalanı'nda karşıladı.

Başbakan Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Esad'la birlikte Bodrum'da tatil yapıyor. İki lider Ortadoğu'yle ilgili konuları tatil ortamında görüşecek

 

YAŞAR ANTER/SEZER ŞAHİNDAŞ

 

MUĞLA - Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bodrum'da buluştu. Konuk Devlet Başkanı'nı, eşiyle Bodrum Havaalanı'nda karşılayan Başbakan Erdoğan bir süre sohbet ettikten sonra öğle yemeği için beş yıldızlı Rixos Otel'e geçti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yanında eşi Emine, kızı Sümeyye Erdoğan'la saat 11.50’de Ana uçağı ile Milas -Bodrum Havalimanı'na geldi. Başbakan Erdoğan’ı Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan, Muğla Milletvekili Mehmet Nilhıdır ve partililer karşıladı. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve eşi Esma Esad'ı taşıyan uçak da havaalanına saat 12.15’de indi. Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Esad çiftini uçağın kapısında karşıladı. Birbirlerine sarılarak öpüşen Erdoğan ve Esad ile eşleri, gazetecilerin ısrarı üzerine birlikte poz verdi. Emine Erdoğan’ın beyaz bir kıyafet, Esma Esad’ın ise siyah takım elbise giydiği görüldü. Çok geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Esad ve Erdoğan buluşmasında Milas Bodrum Havalimanı etrafında kuş uçurtulmadı. Havalimanı'nda Milas Atatürk İlköğretim Okulu’nun halk oyunları kıyafeti giyen iki öğrencisi Erdoğan ve Esad çiftine çiçekler verdi.

Yaklaşık 80 basın mensubunun takip ettiği Erdoğan-Esad buluşmasında izdiham yaşanmaması için gazetecilerin yarısı aprona alındı. Korumaların daha öncekilerin aksine basın mensuplarına çok kibar davrandıkları, yardımcı oldukları gözlendi.

Havalimanının VIP bölümünde yaklaşık yarım saat birlikte sohbet eden ve portakal suyu içen Esad ve Erdoğan çifti, daha sonra karayolu ile öğle yemeği yiyip toplantı yapacakları 20 kilometre uzaklıktaki Bodrum Torba’daki beş yıldızlı Rixos Otel’e hareket etti. Erdoğan’ın Esad ile öğle yemeğinde Ortadoğu'daki önemli konuları görüşecekleri öğrenildi.

Esad çiftinin aile yaşamında tatil geleneği olmadığı için, Bodrum’da tatil yapma düşüncesi, Suriye kamuoyunda da sürpriz olarak değerlendirilmişti. Rixsos Otel'de yer ayırtılmasına ve her türlü hazırlığın yapılmasına rağmen güvenlik nedeniyle Esad çiftinin adı açıklanmayan başka bir otelde kalabileceği belirtildi. Yaklaşık bir hafta Türkiye'de kalması beklenen Esad çiftinin, bir tekneyle Bodrum’un koylarında günübirlik mavi tur yapabileceği de öğrenildi. Esad çifti için özel bir protokol uygulanmayacak, ancak güvenlikleri başta Muğla Emniyet Müdürlüğü olmak üzere Türk polisi tarafından sağlanacak. Esad çiftinin yanlarında özel korumaları da bulunuyor.

Esad ile görüşmesinin ardından Antalya’ya gidecek Erdoğan, yangın felaketiyle karşı karşıya kalan bölgelerde incelemelerde bulunacak. (dha)