Türkiye'den liderlere sert tepki!

Türkiye'den liderlere sert tepki!
Türkiye'den liderlere sert tepki!
Türk Dışişleri Bakanlığı Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ABD Başkanı Barack Obama ve Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un ifadeleri hakkında üç açıklama yayımladı.

RADİKAL - Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Barack Obama tarafından 24 Nisan dolayısıyla yapılan açıklama hakkında "Açıklamanın, I. Dünya Savaşı'nda yaşananların, Ermeniler kadar Türk halkı bakımından da hassasiyet taşıdığı gerçeğinden kopuk olması ve tek taraflı bir bakış açısını yansıtması sorunludur. Bu seçici ve tarafgir adalet anlayışını reddediyoruz" açıklamasında bulundu.

İşte Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan o açıklama;

"ABD Başkanı Obama’nın 23 Nisan 2015 tarihinde yaptığı açıklamanın Türkler ile Ermenilerin ortak tarihlerinin acılı bölümünü adil bir hafıza temelinde değerlendirmekten çok uzak olduğunu üzüntüyle not ettik.

Açıklamanın, I. Dünya Savaşı’nda yaşananların, Ermeniler kadar Türk halkı bakımından da hassasiyet taşıdığı gerçeğinden kopuk olması ve tek taraflı bir bakış açısını yansıtması sorunludur. Bu seçici ve tarafgir adalet anlayışını reddediyoruz.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ’ın Başbakanlığı döneminde 23 Nisan 2014 günü yayınladığı taziye mesajı ile daha sonra Başbakanımız Ahmet Davutoğlu tarafından 20 Ocak 2015 ve 20 Nisan 2015 tarihlerinde yayınlanan açıklamalar konuya Türkiye ’nin bakış açısını özenle yansıtan metinlerdir.

Bunlar, geçmişte yaşanan acıları inkâr etmeden, doğru tanım ve tutumlarla paylaşmayı, Osmanlı Ermenilerinin kayıpları dâhil tüm kayıplarımızı birlikte ve saygıyla anmayı, dahası ortak geleceğimizi yeniden inşa etmeyi teklif eden samimi çağrılardır.

Bu tarihi konuda herkesi sağduyuyla hareket etmeye davet eden yaklaşımımıza ve uzattığımız dostluk eline olumlu karşılık almayı umut ediyoruz.  

Türklerle Ermenilerin barışmalarına giden yola adil bir biçimde katkıda bulunacak her ülke bu “dostluk projesinin” ortakları olarak tarihteki yerlerini alacaklardır. 

Bu çerçevede dost ve müttefik ülkelere düşen rolün ayrı bir önem taşıdığı da açıktır."

Dışişleri Bakanlığı'ndan Putin'in açıklamalarına tepki


ALMANYA CUMHURBAŞKANI GAUCK'UN AÇIKLAMASINA TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı'ndan Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un ifadeleri hakkında da açıklama yayımlandı.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada "Almanya Federal Cumhurbaşkanı Gauck, 23 Nisan 2015 tarihinde Berlin Katedralinde düzenlenen ve Türk kimliğine, tarihine ve toplumuna mesnetsiz ithamların dillendirildiği bir törene iştirak etmiştir. Cumhurbaşkanı Gauck'un, hukuka ve tarihi gerçeklere aykırı şekilde, Türk milletine işlemediği bir suçu isnat etme hakkı yoktur. Toplumsal birlik, bütünlük ve uyumu temsil etme makamında olanlardan, toplumu oluşturan tüm fertlerin hassasiyetlerini dikkate almaları ve daha kucaklayıcı bir yaklaşım sergilemeleri beklenir. Bu bağlamda, Gauck'un, temsil ettiği insanlar arasında bulunan yüzbinlerce Türk asıllı Alman vatandaşının düşüncelerini yok sayması ibret vericidir. Türk tarihi ve kimliği, Türk-Alman toplumunun ayrılmaz bir parçasıdır. Bu kimliği karalamaya yönelik girişimlere bu toplumun fertleri sessiz kalmayacaklardır. Türk halkı, Almanya Cumhurbaşkanı Gauck'un bu ifadelerini unutmayacak ve affetmeyecektir. Önümüzdeki günlerde, 1915 olayları konusunda bir karar tasarısını ele alması öngörülen Almanya Federal Meclisinin, bu tarihi mesele konusunda  tarafsız ve yapıcı bir tutum içerisinde olmasını, Türk-Alman ilişkilerine uzun dönem olumsuz yansımaları olacak bir yaklaşım sergilememesini temenni ediyoruz" ifadeleri kullanıldı."

FRANSA CUMHURBAŞKANI HOLLANDE'A TEPKİ

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, uzun süre öncesinden ilan ettiği üzere, 24 Nisan 2015 tarihinde Erivan’da düzenlenen ve iddia edildiği gibi geçmişte yaşanan kayıpların anılmasından çok, Türk kimliğine, tarihine ve toplumuna yönelik iftiraların dillendirildiği bir tören şeklinde cereyan eden etkinliklere iştirak ederek, Ermeni anlatısına verdiği desteğini tekrarlamıştır.

Benzer şekilde, Fransa Başbakanı Valls bugün Paris’te, tarihten barış ve dostluk değil, husumet çıkarma üzerine kurulu bir etkinliğe katılarak tarihsel gerçekleri çarpıtan ve hukuku tahrif eden ifadeler kullanmıştır.

Cumhurbaşkanı Hollande’dan, sözkonusu törenler sırasında, Osmanlı İmparatorluğunun çöküşü sürecinde hangi dine ve etnik kökene mensup olursa olsun, tüm Osmanlı vatandaşlarının büyük acılar yaşadıklarını teslim etmesi beklenirdi. Farklı dinlerin mensuplarının acıları arasında ayrım yapmayan böyle bir yaklaşım, kuşkusuz, Fransa’daki 600 bin Türk tarafından da, olumlu ve kucaklayıcı bir davranış olarak görülürdü. Ancak, Fransa maalesef bir kere daha ayrımcı yaklaşımını sürdürmeyi tercih etmiştir.

Fransa'nın bu haksız ve tarafgir tutumu Türkiye tarafından reddedilmekte ve kınanmaktadır. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/134336113433617

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tepki - user399986

  Tepki vermişsin neyimize ! Sen önce kendi Türk vatandaşını koru,ona kin besleme,ölmüş çocuğun anasını meydanlarda yuhlatma,maden ocaklarındaki yüzlerce şehidi düşün,yandaşlara yataklık etme,yolsuzluğun (yani kendinizin) üzerine git,bilimsel çalışmalara köstek olma,sanatçıyı ezme,korkutma vb.vb...Daha sonrada de ki "yüzbinlerce Suriye'li soykırımdan kaçtı,benim topraklarıma sığındı.Onlara her gün 3 öğün yemek,çalışacağı iş imkanı veriyorum.Vatandaşımın üzerine bir yük daha bindirdim.Ümüğünü sıkıyorum...Haa ben ne mi, yapıyorum : Sarayda yaşıyorum,ajite reklamlar çekiyorum"

  - user406374

  Abicim dünya sana şu mesajı veriyor; ben Osmanlı'nın devamıyım diyorsan o zaman onun Yaptıklarının vebalini de çekeceksin. Yok değilim diyorsan bu kafa üstüne gelmeyiz tıpkı Almanlar'ın nazi mirasına sahip çıkmadığı gibi.. Akıllı ol diyorlar yani..Özeti bu..

  Çok da umrundaydı Almanya'nın. - ozgurlukicin

  Varsa yoksa ona bağır buna çağır! Türk halkı ve Kürt halkı asıl sizin gibi inkarcıları affetmeyecek. Asıl haysiyet yüzleşmektir, asıl o zaman utanmamaya başlarsın. Daha kaç sene ona nota ver buna nota ver diye geçecek. Asıl 'kendi çalıp kendi oynayan' Türkiye değil sanki. Dünyada soykırım demese bile 1915'i lanetlemeyen ülke kalmamış, bizimki hala 'aman çok kınadık sizi.' Hiçbir inkarcı maalesef masum değil. Sabah Agos'un kapısında bitip siyah çelenk bırakan akıl yoksunu ırkçıların yaptığı (ve maalesef ilerde yapabileceği) her şeyin vebali inkarcıların boynuna. Yüzleşmediğimiz sürece Hrant Dink'ler ölecek.

  Değerli Yalnızlık... - user440501

  Bir kez daha tüm dünya karşısında yapayalnızsınız... "Değer"ini bilin ;)

  Hasasiyet - suvari47

  Turkiyede konusan politakicalar sanki tum yurtasin hasassiyetini goz onunde bulunduruyorda almanyadaki turkler goz onunde bulundurulmaliymis.Af edilmiyecek bir sey varsa 1915 de olan imhadir.Ayipdir,gunahdir ,zulumdur.Olanlardan uzuntuluyuz deyin bari.Biraz insanlik biraz empati zor olmasa gerek.

  Türkler soykırım yapsaydı ne olurdu? - by-bucur

  Eğer Türkler tarihlerinde soykırım yapmış olsaydı bugün avrupada yalnız Türk olurdu!

  hadi oradan - user678437

  kabul edin gitsin. soykırım yaptınız. er geç te kabul edeceksiniz. üstelik sadece Ermenilere de değil, Süryanilere, ezidilere, rumlara ve en son da kürtler e soykırım yaptınız.