Türkiye'nin Kobani'deki yeni seçimi

Türkiye'nin Kobani'deki yeni seçimi
Türkiye'nin Kobani'deki yeni seçimi
Kobani'de gündem artık yeniden inşa. Peki halen 200 bin Kobaniliye kucak açmış durumda olan Türkiye, bu faaliyete destek vererek konuklarını bir an önce evlerine mi gönderecek yoksa destek sağlamayarak zorlu ev sahipliğine devam mı edecek?
Haber: BARIŞ AVŞAR - baris.avsar@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - IŞİD saldırısı başladığı günden itibaren Türkiye ’nin gündeminden düşmeyen Kobani, kurtarıldıktan sonra da bu önemini devam ettiriyor. Bunun ilk işareti ise şehrin Kürt güçler tarafından IŞİD’den tamamen temizlenmesinin ardından PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah’ın çağrısı ile geldi. Radikal’den İdris Emen’e yaptığı açıklamada Abdullah, şimdi Türkiye’den bir 'koridor' daha açılarak Kobani’nin yeniden inşasına destek verilmesi gerektiğini söylüyor, bu kapsamda her türlü anlaşma için açık olduklarını vurguluyordu.

Asya Abdullah bu çağrıyı yaptı ancak onun açıklamalarından hemen önce de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın Kobani’nin kurtarılması vesilesiyle yaptığı sert, “Kuzey Suriye’ye izin vermeyiz" açıklaması gelmişti. Peki Erdoğan, Irak’ın kuzeyinde bulunan Kürt Yönetimi’ne benzer bir "Kuzey Suriye"ye tahammülleri olmayacağını böyle ifade ederken, Türkiye'nin Kobani için bir ‘yeniden inşa koridoru’ açması mümkün olur mu?

Kobani'de savaşan Türkiyeli solculara, IŞİD Türkçe ne sordu?

AYSEL TUĞLUK: BİZİM GÖREVİMİZ AMA...

Soruyu yönelttiğimiz ve IŞİD yenilgisinin hemen ardından Kobani’ye giden HDP heyetinde yer alan milletvekillerinden Aysel Tuğluk, bunun Kürtlerin durumunun ötesinde Türkiye’nin güvenliği için şart olduğunu söylüyor. Kentin harabeye döndüğünü belirten Tuğluk, "Orada yaşayan insanlar mülteci konumuna düştüler. Dönseler de kentin yaşadığı ağır tahribat nedeniyle şu an yaşayacakları bir yer yok. Zorunlu ihtiyaçlarını karşılamaları da çok zor. Doğal olarak dönmek istiyorlar ama gittiklerinde asgari olanakları bulunmalı. Bu koşulları sağlamak parti olarak bizim de sorumluluğumuz elbette. Ama sadece bizlerin değil herkesin destek vermesi gerekir. Bu açıdan Türkiye’nin izleyeceği yol da önemli" diyor.
Murat Yetkin yazdı. "Türk generali ABD'den nasıl Suriye madalyası alır?"

'KOBANİ STRATEJİK ORTAK OLMALI'
Peki Erdoğan'ın açıklamaları? Tuğluk'un yorumu şöyle, "Elbette 'Kuzey Suriye istemiyoruz' açıklaması talihsizdi. Şimdi Türkiye bir karar vermek durumunda. Kürtlerle birlikte yaşamı öngörerek bunu mu seçecek yoksa kadınları cariye olarak satanları, kafa kesenleri mi? Kürtleri, IŞİD'i tercih edecek kadar tehlikeli buluyorsan da o zaman çözüm sürecinden nasıl söz edilecek? Biz artık konuya dört parçanın özgürlük sorunu olarak bakıyoruz. Suriye'deki, güneydeki ve İran’daki Kürtler de bizi ilgilendiriyor. Bunu da hep söylüyoruz. Ama buraların durumu Türkiye'yi de ilgilendirmelidir. Türkiye Kürtlerle düşman değil müttefik olmalıdır. 'İzin vermeyiz' diyen Erdoğan’a da sormak lazım: O topraklar kimin? İşgalci değil onlar. Orada kendi topraklarında yaşayan halklar... Ve kanton yönetimi içinde demokratik bir sistem oluşturmuşlar. Bundan bu kadar rahatsız olmak niye? Değil Türkiye'deki, sınır dışındaki Kürtlere bile yaşam hakkı tanımayan bir anlayış bu. Üstelik oradaki yönetim de Türkiye ile stratejik ittifak kurmak isteyen bir yönetim. Bu ortaklığın Türkiye'nin güvenliği için de yararlı olacağına şüphem yok." 

Kobani savaşının en sert günlerinde peşmerge güçlerinin bir 'koridor açılarak' bölgeye gitmesi ve ağır silahlarla savaşa girmesi hem ABD-Türkiye ilişkilerinde hem Türkiye iç siyasetinde yaşanan 'yüksek tansiyon'un ardından mümkün olmuştu. Bakalım savaş için 'bir şekilde' açılan koridor, 'yeniden inşa' için de işleyebilecek mi?