'Türkiye'nin üçte ikisi korkuyor'

'Türkiye'nin üçte ikisi korkuyor'
'Türkiye'nin üçte ikisi korkuyor'
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Türkiye'nin önemli bir kısmı, üçte ikisinden fazlası ülkenin Cumhurbaşkanı'ndan ciddi ciddi korkuyor" dedi.

RADİKAL - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İngiltere'deki temaslarının ardından Türk Hava Yolları'na ait uçakla Londra'dan İstanbul'a geldi. Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyaretinde, "Seçimden sonra Kürtlerle yeniden barışma konusunun gündeme gelmesini istiyoruz" dediği hatırlatılınca şunları söyledi: "Biz tabiî ki bütün sorunlarımızın konuşarak, diyalog içerisinde çözülmesi gerektiği konusunda net bir tutuma sahibiz. Hiçbir sorunumuz, Kürt sorunu da dahil, şiddetle, savaşla, silahla bugüne kadar çözülmedi. Bundan sonra da ne kadar can kaybına uğrarsak, o bizim Türkiye toplumu olarak ortak kaybımızdır, acımızdır. Bunların hiçbirine gerek yok. Sayın Merkel'in bunu ifade ediyor olması, bir hakikate vurgu yapıyor olmasıdır. Biz Türkiye içerisindeki demokrasi güçleri ve dinamikleriyle kendi sorunlarımızı halen çözecek güce ve kararlılığa sahibiz. Yeter ki bu kamplaşma, kutuplaşmaya karşı bir arada durmaya çalışalım, başaralım."

'1 KASIM SONRASINA DAİR KORKU VAR'

Cumhurbaşkanlığı makamının Türkiye'de bir "korku merkezi"ne dönüştüğünü de öne süren Demirtaş, şöyle devam etti: “Bunu bilerek ya da bilmeyerek yapıyorlar, bilemiyorum. Bütün uyarılarımıza rağmen, bu hassasiyeti dikkate almadan, kamplaştırıcı, ötekileştirici bir dil kullanmaya devam ediyorlar. Türkiye'nin önemli bir kısmı, üçte ikisinden fazlası ülkenin Cumhurbaşkanı'ndan ciddi ciddi korkuyor. Her türlü çılgınlığı yapabileceğine dair korku ve kaygı hali var. Çünkü yaptıkları, gerçekleştirdiği hukuksuzluklar önümüzdeki dönem gerçekleştireceği hukuksuzlukların da işaretidir, garantisi ve göstergesidir. Herkes hem 1 Kasım seçimlerinden hem de sonrasına dair korku duyuyor. Ama biz şunu söylüyoruz; bu olumsuzluklara bakarak panik yapmaya gerek yok, umudu yitirmeye gerek yok. Umut bizleriz, hep birlikte varız. Hep birlikte ülkemizdeki temel bütün sorunları bir arada, birlikte yaşayarak, barışla çözebilecek kararlılığa sahibiz. Savaşa ve çatışmaya ısrar eden bir AKP politikasına karşı, biz, barışı savunduğumuz ve ısrarcı olduğumuz müddetçe barış isteyenler kazanacaktır."


"ALLAH MUHTARLARA YARDIM ETSİN"

Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın bugün 12'nci Muhtarlar Toplantısı yaptığı hatırlatılınca da, "Allah Muhtarlara yardım etsin. Ben onlara üzülüyorum. Çünkü ondan daha büyük bir zulüm düşünemiyorum. Allah onlara yardım etsin" dedi. 

İbrahim YILDIZ - DHA