'Türkiye'ye çok Fransızsınız'

'Türkiye'ye çok Fransızsınız'
'Türkiye'ye çok Fransızsınız'
Erdoğan, AKPM'de kendisine yöneltilen sorulara sert yanıtlar verirken, bir parlamentere 'Türkiye'ye çok Fransızsınız' dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Genel Kurulu’na hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ‘İmamın Ordusu’ kitabının yazarı Ahmet Şık’ın tutuklanması, azınlıkların ibadet olanaklarına ulaşımı ve yüzde 10 seçim barajı soruldu. İmamın Ordusu’yla ilgili “Bombayı kullanmak da malzemeleri kullanmak da suçtur” diyen Erdoğan, ‘azınlıklarla’ ilgili soru yönelten Fransız parlamenter Muriel Marland-Militello’ya da “ Türkiye ’ye çok Fransızsınız” şeklinde seslendi. Erdoğan baraj sorusuna da şu yanıtı verdi: “Düşürülmesi gerekirse halkımızla müzakeresini yaparız ama onu size soracak değiliz.”

Erdoğan, dün, AKPM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının ardından Avrupalı parlamenterlerin sorularını yanıtladı:

Yargıdaki bazı kurumlar ifade özgürlüğünü kısıtlamak için kullanılıyor mu?
Yazı ve düşünceleri nedeniyle değil darbecilerle ilişkileri sebebiyle bir yargı süreci var. Bunlar yargıca belgelendiği için yürütmeye bir görev verilmiştir. Uzun süreli tutukluluk noktasında da rahatsızlığımız vardır.

Bomba malzemesi
İmamın Ordusu kitabı sansüre uğradı ve Ahmet Şık tutuklandı. Sebebini açıklar mısınız?
Kitapları toplatan ben değilim. Bombayı kullanmak suçtur ama bombanın hazırlanmasındaki malzemeleri kullanmak da suçtur. Bu hazırlık internet sitelerine kitap olarak girmiştir. Türkiye’de yürütmeye bağımlı bir yargı yok.

Türkiye’deki yüzde 10’luk barajı indiremediniz...
Yüzde 10 barajını koyan partim değil, geldiğimizde bu baraj vardı. Yeri geldiği zaman bu barajın biraz düşürülmesi gerekirse onu da yine halkımızla müzakeresini yaparız ama onu size soracak değiliz. Fransa’da Romanların kovulduğunu görüyorum. Demokrasi bu mu?

Dini azınlıkların ibadet yerlerine erişim ve dinlerini ifade etme haklarına nasıl güvence getirebilirsiniz?
Sizi Türkiye’ye davet etmek isterim. Duyduklarınızla hareket ediyorsunuz. Zannediyorum, arkadaşımız Fransız mı? Ama Türkiye’ye de Fransız... Bizde güzel bir söz var: Türkiye’ye çok Fransızsınız. (Salonda gülüşmeler) Ülkemizde ne kadar farklı dini azınlık varsa hepsinin garantisi benim.

Sınırın açılmasını Yukarı Karabağ ihtilafına bağlarsanız Ermeni protokolü ne işe yarar?
Biz dost, kardeş Azerbaycan halkının hakkını ve hukukunu da Ermenistan’a yediremeyiz. Görüşmelerin belli noktasına katıldım, bakıyorum ki Ermenistan diyasporaya karşı çok ürkek.

Harami benzetmesi
Öte yandan Başbakan Erdoğan Strasbourg’da önceki gün ‘Vatandaş Buluşması’nda yaptığı konuşmada Libya’ya askeri operasyonda başı çeken güçlere ‘harami’ benzetmesi yaptı: “Libya’ya baktığında yeraltı zenginliklerini, petrol kuyularını, madenleri görenlerden değiliz. Şahsi hırsları için, bölgenin kaderiyle oynayanlar tarih karşısında sorumlu olurlar. Libya Libyalılarındır.”

Hükümet İmralı’yla görüşür
Erdoğan Fransa’da gazetecilerin sorularını da yanıtladı:
TSK’ya Balyoz yanıtı: TSK, Balyoz açıklaması ile yanlış yaptı. TSK tamamen sivil
irade altındadır.
Öz ve Ergenekon: Savcı Zekeriya Öz’ün atanması, süreci etkilemeyecektir.
Başörtülü aday: Pazarlık haline getirilmemeli. ‘Başörtüsü yoksa oy yok’ kampanyasını kınıyorum, yakışıksız bir kampanya. Gerilimden yana değiliz.
İmralı’yla görüşmeler: Hükümet, devlet kanallarıyla bu görüşmeleri gerçekleştirir. Devlet, istediğiyle görüşür.
Devletin başı da iktidardır.
Sivil itaatsizlik: Diyanet’in beyanlarını tanımıyoruz, demek, tehlikelidir. Sivil itaatsizlik eylem, birlik ve beraberliğe karşı bir dinamittir.
Tiyatro krizi: Sanat böyle sevdirilmez. İdeolojiye deli gömleği giydirilmesidir.
Fransa’yla ilişkiler: Chirac döneminde Fransa-Türkiye ilişkileri olumluydu. Şu an
olumsuz gidiyor. Fransa’da
Türk vatandaşlarına ayrım yapılıyor. Türkiye’de böyle bir ayrımcılık yok.

‘Erdoğan’a Fransa demeyin’
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın AKPM’deki konuşması dünyanın önde gelen haber ajanslarında da yankı buldu. Reuters, Başbakan’ın Fransa’ya peçe yasağı nedeniyle çıkıştığını belirtirken, AFP ise Erdoğan’ın Arap ülkelerindeki özgürlük hareketlerini dikkate alma çağrısını duyurdu. Wall Street Journal (WSJ), internet sitesinin ‘Gelişen Avrupa’ bölümünde ‘Erdoğan’a Fransa demeyin’ cümlesiyle başladığı analizde Başbakan’ın Fransız AKPM vekilinin dini özgürlükler ile ilgili sorusuna “Siz bu konuya Fransız kalmışsınız” yanıtını verdiğini aktararak, “Fransa’yı eleştirmek Türkiye’de iyi prim yapıyor ve Erdoğan seçim kampanyasının tam ortasında” yorumunda bulundu.