Türkiye'ye insan hakları övgüsü

Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi kamuoyuna, Türkiye'de cezaevi ve karakollarda işkence ve kötü muamelenin önlenmesi konusunda önemli adımlar atıldığını duyurdu.

STRASBOURG - Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi kamuoyuna, Türkiye'de cezaevi ve karakollarda işkence ve kötü muamelenin önlenmesi konusunda önemli adımlar atıldığını duyurdu. Komite, 7-15 Eylül 2003'te Adana, Diyarbakır ve Mersin'deki karakollar ve E tipi cezaevlerinde yaptığı incelemelerle ilgili hazırladığı raporu ve Türkiye'nin verdiği yanıtları kamuoyuna resmen açıkladı. Raporda, Türk yetkililerin ziyaretlerde mükemmel bir işbirliği sergilediği, heyetin hızlı ve etkili bir biçimde istedikleri yerleri görmelerine, istedikleri kişilerle görüşmelerine olanak sağladığı vurgulandı.
'Denetim sürecinden çıkacağız'
Öte yandan Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nin 'denetim sürecine' aldığı ülkeler arasından çıkarılması yeniden gündeme geldi. AK Karma Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu Başkanı Murat Mercan, "22 Haziran Salı günü yapılacak toplantıda beklenen sonuç çıkmazsa ne olacak?" sorusunu
"Beklediğimiz sonucun çıkmaması ihtimali, yüzde 0.000'dır" yanıtını verdi.
(Radikal, aa)