TÜSİAD: Davet tarihi bir fırsat

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın tarafları Kıbrıs müzakereleri için 10 Şubat'ta New York'a davet etmesini tarihi bir fırsat olarak değerlendirdi.

İSTANBUL - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın tarafları Kıbrıs müzakereleri için 10 Şubat'ta New York'a davet etmesini tarihi bir fırsat olarak değerlendirdi.
TÜSİAD'dan yapılan açıklamada, hükümetin girişimlerinin 'takdirle' karşılandığı belirtilerek, şöyle denildi:
"Davetin tarihi ve sürece ilişkin zaman sınırlamaları dikkate alındığında, 1 Mayıs itibarıyla, Kıbrıs'ın birleşmiş şekilde AB üyesi olması hedefini teminen, müzakere sürecinin hızla başlaması gerekmektedir. Davetin hassas koşullarından birisi olarak dile getirilen; Annan Planı'nda tarafların uzlaşamadığı boşlukların Annan tarafından doldurulması ve her iki kesimde de referanduma bu metnin sunulması, özünde tarafları uzlaşmaya teşvik edici bir unsur olarak değerlendirilmelidir. Yapıcı tutum içerisinde mümkün olan en çok noktada uzlaşma sağlanarak, Annan'a doldurulacak asgari boşluğun bırakılması esasen Türk ve Rum taraflarının elindedir."