TÜSİAD'a gözdağı

TÜSİAD'ın 'faaliyet alanında görüş bildirmesi gerektiğini' söyleyen Başbakan Erdoğan, bir de suç duyurusu yaptı: "Van dosyasına TÜSİAD ve CHP müdahalesi anayasal suç. Bunun hakkında adım atılması lazım."

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, TÜSİAD'ın Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın'la ilgili eleştirilerine sert karşılık verdi. TÜSİAD ve CHP'nin Aşkın davasında 'Anayasa suçu' işlediğini belirten Erdoğan, "Bunun hakkında devreye girilmesi, adımlar atılması lazım" diye konuştu. Erdoğan dün TOBB Ekonomi Üniversitesi'de düzenlenen TOBB Yönetim Kurulu Toplantısı'na katıldı. Toplantının ardından konuşan Başbakan Erdoğan şunları söyledi:
"TÜSİAD bir sanayici ve işadamları derneğidir. Sanayici ve işadamları derneği kendi ilgi alanı içinde değerlendirmelerini yaparsa ülke için çok daha faydalı olur. Ama kalkıp da Van'daki yargılama sürecine Anayasa'yı çiğnemek suretiyle müdahale ederseniz bu yanlış olur. Bunu söylemeye TÜSİAD İstişare Kurulu Başkanı'nın hakkı yoktur. Bu çok ciddi bir yanlıştır. Ben bunları söylemek istemezdim, ama söylemek zorunda bırakıyorlar. Anayasa'nın 138'inci maddesi bunu çok açık söylüyor: Hiçbir organ, makam, merci veya kişi yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere, hâkimlere emir ve talimat veremez. Bu suçtur. Ve suç işlenmiştir. Bunu TÜSİAD YİK Başkanı söylediği gibi başkaları da söylüyor. Ana muhalefet partisi de aynı suçu işledi. Başka kuruluşlar da aynı suçu işledi. Bunun için devreye girilmesi lazım. Adımlar atılması lazım, bu bir Anayasa suçudur.
'TCK 301 de değiştirilebilir'
Öte yandan, dün CNN Türk'teki 'Eğrisi Doğrusu' programına katılan Erdoğan, TCK'nın 301. maddesinde uygulamadaki aksaklıklara göre değişikliğe gidilebileceğini söyledi, Erdoğan, "Belki bunlar da zaman içinde değiştirilebilir. Ama bunun uygulaması yeni başladı. Dün bir bugün iki. Hemen delme hareketine girmek doğru değil" dedi.