TÜSİAD'dan destek

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Kıbrıs konusunda hükümete destek verdi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, hükümetin doğru yolda olduğunu söyledi ve Kıbrıs sorununun çözümünün Avrupa Birliği (AB) yolunda müzakere tarihi alınması açısından önemini vurguladı.

İSTANBUL - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Kıbrıs konusunda hükümete destek verdi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, hükümetin doğru yolda olduğunu söyledi ve Kıbrıs sorununun çözümünün Avrupa Birliği (AB) yolunda müzakere tarihi alınması açısından önemini vurguladı.
TÜSİAD ve Boğaziçi Üniversitesi'nin (BÜ) oluşturduğu Dış Politika Forumu ile Birmingham Üniversitesi'nce ortaklaşa düzenlenen 'Avrupa Güvenliği ve Türkiye' konulu konferans, dün Ceylan Intercontinental Otel'de gerçekleştirildi. Konferansın açılışında konuşan TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, 11 Eylül terör olayından sonra NATO'nun bir değişim sürecine girdiğini, Türkiye'nin ittifak içindeki öneminin de buna paralel olarak geliştiğini anlattı. Türkiye'nin Avrupa savunmasına katkısının sadece askeri gücüne bağlı olmadığını dile getiren Sabancı, şunları söyledi:
Türkiye'nin rolü
"Türkiye, ittifakları tarafından ya 'bir köprü' görülmekte ya da 'Avrupa menfaatlerini koruyacak savaş gücü' olarak düşünülmektedir. Türkiye'nin bu bölgede çok güçlü tarihi, ekonomik ve kültürel bağları vardır. Türkiye, bölgede 'birleştirici' rolü oynayabilir. Türkiye'nin başarılı bir şekilde AB'ye katılımının, birliğin barış geliştirme kapasitesine büyük katkısı olacak. Böylece 'kültürlerin çatışması' teorisinin yanlış olduğu ispat edilecek. Demokrasi, insan hakları, hukuk devleti ve politik çağdaşlık, sadece batı ülkelerine ait bir özellik değildir. Bu, kanıtlanmış olacak."
'Terör her yerde tehdit'
Birmingham Üniversitesi Güvenlik ve Diplomasi Çalışmaları Merkezi Direktörü Sir David Logan da, Türkiye'nin uzun zamandır Avrupa güvenliğine önemli katkılar sağladığını anlattı. Avrupa'nın daha önce SSCB tehdidi altında olduğunu, şimdi ise bunun ortadan kalktığını ifade eden Logan, "Bugün sınırları tehdit eden ülke kalmadı, ancak dünyanın neresinde olunursa olunsun terör ve kitle imha silahları her ülke için en büyük tehdit" dedi.
'AB için çok önemli'
TÜSİAD Başkanı Sabancı, konferansa verilen arada, Kıbrıs'la ilgili soruları yanıtladı. "Hükümeti Kıbrıs konusunda destekliyor ve bu konuda attıkları bütün adımları olumlu buluyoruz" diyen Ömer Sabancı, şöyle devam etti: "Zaman zaman eleştirilerimizi yaparken, bu konuda hükümeti kutluyoruz. Doğru yoldalar. Hükümeti destekliyoruz. Ümit ediyoruz ki, 24 Nisan'daki referandumda her iki toplumdan da olumlu sonuç çıkar ve 1 Mayıs'ta birleşik bir Kıbrıs AB'ye üye olur. Bu sorunun çözülmesi, Türkiye'nin AB yolunda sene sonunda alacağı müzakere tarihi açısından çok önemli. Eğer referandumda olumlu oylar çıkarsa, iki taraf açısından da refahın, yatırımların ve ticaretin artması anlamına gelir."
Ömer Sabancı, Yunanistan'da TÜSİAD'ın benzeri olan kurumla bu konulara ilişkin 14 Nisan'da Yunanistan'da bir toplantı düzenleyeceklerini de söyledi.
NATO zirvesi
Bu arada, NATO Halkla İlişkiler Departmanı'ndan Dr. Steffanie Bobst, bu yılın haziran ayında İstanbul'da yapılacak 'NATO Zirvesi'nin gündemine ilişkin bilgi verdi. Bobst, "NATO İstanbul Zirvesi'nde üç kelime önemli rol oynayacak. Bunlar 'yeni operasyonlar', 'yeni ortaklıklar' ve 'yeni imkânlar'dır" diye konuştu.
İttifakın Irak'ta lojistik ve planlama desteği sağladığını hatırlatan Steffanie Bobst, "Belki daha fazlasını yapmak gerekir. BM'nin NATO'ya verdiği muhtıra var. İstanbul zirvesinde, büyük bir olasılıkla Irak'ta muhtemel bir NATO operasyonu şu veya bu şekilde ele alınacak" dedi.