TÜSİAD'dan diyalog çağrısı

TÜSİAD'dan diyalog çağrısı
TÜSİAD'dan diyalog çağrısı
TÜSİAD: Siyasi partiler arasında daha güçlü ve yapıcı bir diyaloğa ihtiyaç duyulmaktadır.

TÜSİAD Parlamento İşleri Komisyonu, başta siyasi reformlar olmak üzere gündemdeki konularda görüş alışverişinde bulunmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ni ziyaret ederek, ilgili ihtisas komisyonları ile siyasi parti grup başkanvekilleri ile düzenli görüşmeler gerçekleştiriyor. Komisyon bu kapsamda dün gerçekleştirdiği Ankara ziyareti dahilinde, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı E. Büyükelçi Volkan Bozkır, Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Oktay Vural ve Barış ve Demokrasi Partisi Grup Başkanvekili İdris Baluken ile görüştü. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Parlamento İşleri Komisyonu Başkanı Haluk Dinçer başkanlığındaki heyet, muhatapları ile yaptığı görüşmelerde ağırlıklı olarak TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun sürmekte olan çalışmaları bağlamında yeni anayasa yapım süreci hakkında görüş alışverişinde bulundu.

TBMM’de grubu bulunan dört siyasi partinin de sürecin uzlaşmayla tamamlanması için tüm yolların deneneceği yönündeki söylemleri memnuniyetle karşıladı. Bununla birlikte, demokratikleşme bağlamında yeni anayasa, hükümet sistemleri ve Kürt sorunu gibi konularda partiler arasında uzlaşmaya varmayı amaçlayan, daha güçlü ve yapıcı bir diyaloğa ihtiyaç duyulduğu görüldü.

Görüşmelerde ayrıca, geçtiğimiz ay yayımlanan 2012 yılı İlerleme Raporu ve AB üyelik süreci ile gündemdeki diğer iç ve dış politika konuları ele alındı.  (dha)