Tutuklu BDP'li vekiller için tahliye kararı

Tutuklu BDP'li vekiller için tahliye kararı
Tutuklu BDP'li vekiller için tahliye kararı

Gülser Yıldırım'ın eşi Kamiran Yıldırım haberi görüş sırasında aldıklarını söyledi.

Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvurularını karara bağladığı KCK tutuklusu BDP'li milletvekilleri Gülser Yıldırım ile İbrahim Ayhan için tahliye kararı verildi

KCK davalarında tutuklu bulunan BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ile Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'ın avukatlarının 31 Aralık 2013'de yaptıkları bireysel başvuruyu Anayasa Mahkemesi karara bağlamıştı. Yüksek mahkeme, tutukluluklarının makul süreyi aştığına ve seçilme haklarının ihlal edildiğine ve 2 milletvekiline 3'er bin lira manevi tazminat ödenmesine karar vermişti.

BDP'li Ayhan için yağmur altında halay!

Karar üzerine milletvekillerinin avukatları, yargılamaların yapıldığı Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurarak müvekkillerinin tahliyesini talep etti. Anayasa Mahkemesi'nin kararına atıfta bulunan avukatlar, "Terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan müvekkillerinden Gülser Yıldırım'ın 15 Şubat 2010'dan beri Mardin Cezaevi'nde tutuklu bulunduğunu, İbrahim Ayhan'ın ise 1 Ekim 2010'dan beri Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunduğunu hatırlattı.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, BDP'li vekillerin tahliye edilmesine karar verdi. 


DAHA ÖNCE REDDEDİLMİŞTİ


Anayasa Mahkemesi'nin kararı üzerine tahliye olan CHP Milletvekili Mustafa Balbay'ın kararını emsal gösteren KCK davalarında tutuklu bulunan BDP'li milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Selma Irmak, Gülser Yıldırım, İbrahim Ayhan ile Bağımsız Van Milletvekili Kemal Aktaş'ın avukatları daha önce tahliye talebinde bulunmuştu. Ancak yargılandıkları Diyarbakır 5. ve 6. ağır ceza mahkemeleri, yüksek mahkemenin Balbay hakkında verdiği kararın bireysel olduğunu; yalnızca Balbay dosyasını kapsadığı gerekçesiyle talepleri reddetmişti.

Tutuklu vekil serbest kalırsa eşi de kurtulacak!


Yıldırım'a haberi gardiyan verdi
MARDİN - Diyarbakır'da yargılandıkları mahkemenin İbrahim Ayhan ile birlikte tahliye kararı verdiği BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, kararı eşi ve çocuklarıyla açık görüş yaptığı sırada infaz koruma memurundan öğrendi.

Hakkında tahliye kararı verilen BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım'ı bugün bulunduğu Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'nde eşi Mardin Tabip Odası Başkanı Kamiran Yıldırım, çocuklarıyla birlikte açık görüşte ziyaret etti. Ziyaretinden ardından cezaevinden çıkan Kamiran Yıldırım, eşiyle birlikte açık görüşteyken tahliye kararını öğrendiklerini belirterek, "Az önce içerdeyken kendisi ile açık görüş yapıyorduk. Kendisi ile açık görüş yaparken gardiyan arkadaşlar haber verdi. Alt yazı geçti diye. Mahkeme nihayet tahliye kararı verdi. İçerdeydik arkadaşları ile beraber bir buruk sevinç yaşadık. Arkada bıraktıkları vardı. Bir de çocuklar da oradaydı. Sarmaş-dolaş olduk. Hepimizi mutlu eden bir şey. Gecikmiş bir adalet olarak hepimiz sevinçliyiz" dedi. (Nezir GÜNEŞ-Kadir ÜRÜNDÜ/DHA)