Tutuklu vekil ankete takıldı

Tutuklu vekil ankete takıldı
Tutuklu vekil ankete takıldı

AK Partili Mahir Ünal (sağda) tutuklu vekil sorununda yaptırdıkları anketin etkili olduğunu söyledi.

Haber: ÖMER ŞAHİN / Arşivi

ANKARA- TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in inisiyatifiyle başlayan “tutuklu vekil” krizini çözme girişiminin ani bir şekilde rafa kaldırılmasının sır perdesi aralanıyor. AK Parti yaptırdığı son ankette tutuklu vekilleri de halka sordu. Halkın yüzde 65’i tutuklu vekiller konusunda kararı yargının vermesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine konuyu gündeminden çıkaran AK Parti, muhalefetin formüllerine de kapıyı kapattı.
AK Parti, CHP , MHP ve BDP yöneticileri tutuklu 9 milletvekiliyle ilgili olarak CMK 100. madde ve anayasa değişikliği gibi formülleri masaya yatırdı. Tam uzlaşma sağlandı derken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, işi yargıya bıraktıklarını açıkladı. Radikal’in edindiği bilgilere göre, iktidar partisinin bu tavrında yapılan bir anketin büyük payı var. AK Parti’nin düzenli anket yaptırdığı kuruluşlardan olan Pollmark’ın mayıs ayını kapsayan ‘Türkiye Gündemi’ araştırmasında tutuklu vekiller de soruldu. Anketten milletvekillerinin tutukluluğunu haklı gören sonuçlar çıkarken, vatandaşın yüzde 65’i bu işin yargıya bırakılması gerektiğini beyan etti. Anketle ilgili brifing alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, gelişmeleri MYK toplantısında arkadaşlarıyla birlikte değerlendirdikten sonra “tutuklu vekil” leri kurtarma girişimine son nokta konuldu. Erdoğan, “Bu işin formülü olmaz, yargı kararı beklenmeli” açıklamasını yaptı 

‘Evet, anket etkili oldu’
AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, tutuklu vekillere ilişkin kararı hukuki ve siyasi çalışma yaptıktan sonra verdiklerini söyledi. Partinin hukukçularının yasal düzenlemelerin doğurabileceği sıkıntıları ortaya koyduğunu söyleyen Ünal, siyasi bakış açılarını da yaptırdıkları anket sonucu ortaya çıkan halkın eğilimlerinin belirlediğini söyledi.