'Tutuklu vekil zirvesi uygun bir zamanda'

'Tutuklu vekil zirvesi uygun bir zamanda'
'Tutuklu vekil zirvesi uygun bir zamanda'

Cemil Çiçek

ANKARA- 23 Nisan kutlamalarına da damgasını vuran ‘tutuklu vekiller’ sorunu için TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in muhalefet partileri ile ikinci defa bir araya gelmesi bekleniyor. İktidar ise muhalefetin bir formül üzerinde anlaşarak öneri getirmesini istiyor.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, geçen hafta ‘tutuklu vekil’ sorunu için harekete geçerek CHP , MHP ve BDP ’nin grup başkanvekilleriyle bir araya gelmişti. Partiler farklı çözüm önerilerinde bulunmuştu. Bunun üzerine partiler kendi içlerinde değerlendirme yaparak 23 Nisan’dan sonra yeniden bir araya gelinmesine karar vermişti. Çiçek dün ‘tutuklu vekillerle ilgili toplantının’ tarihine ilişkin sorular üzerine, “Bakacağız, kendileriyle temas kuracağım. Gününü kararlaştırmadık, bayram sonrası dedik. Herkesin zamanının uygun olduğu bir gün bunu yapacağız” dedi.
Tutuklu vekiller sorunu dün de MHP lideri Devlet Bahçeli ’nin de gündemindeydi. Bahçeli, partisinin grup toplantısında, “Halen tutuklu bulunan milletvekillerinin mağduriyetleri kalıcı olarak giderilmeli, tutukluluğun adı konulmamış infaza dönüşmesi artık engellenmelidir. TBMM Başkanı’nın çözüm bulma konusunda parti gruplarıyla teması olumlu netice vermeli, aralarında İstanbul Milletvekilimiz Engin Alan’ın da bulunduğu değerli isimler Meclisimizdeki yerini almalıdır. Başbakan’ın ‘Bizim sorunumuz değil’ diyerek ipe un serme çabası en başta milletimizin sandıktaki tercihine haksızlık olacaktır” dedi. 

Bozdağ: Formül çıkarsa bakarız
İktidar partisi muhalefetin çözüm konusunda uzlaşarak bir öneri getirmesini istiyor. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ önceki gece Meclis’teki 23 Nisan resepsiyonunda sorular üzerine, şöyle konuştu: “Bu muhalefetin doğurduğu bir sorundur. Tutuklanan vekil değil, tutukluyken vekil sıfatı kazanan kişiler söz konusu. Meclis Başkanı bir görüşme yapıyor; onunla ilgili muhalefet partileri henüz bir anlaşma sağlayamadılar. Eğer bir anlaşma sağlar ve ortaya bir formül çıkarsa o zaman bakarız, nedir ne değildir.” {RADİKAL}