Tutuklu vekiller için çare arayışı

Tutuklu vekiller için çare arayışı
Tutuklu vekiller için çare arayışı

Fotoğraf: RIZA ÖZEL/AA

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- Meclis Başkanı Cemil Çiçek, 23 Nisan Milli Egemenlik Bayramı öncaesi tutuklu milletvekilleri sorununa neşter vurmak için harekete geçti. Çiçek, muhalefet partilerinin grup başkanvekilleriyle bir araya gelerek çözüm önerilerini dinledikten sonra, AKP ’nin grup başkanvekiliyle görüştü. Taraflar beş gün sonra yeniden bir araya gelerek çözüm formülünü tartışacak.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile hafta başı yaptığı görüşmenin ardından Çiçek, tutuklu milletvekilleri sorunu için ilk adımını attı. Çiçek’in makamında sabah saatlerinde başlayan görüşmeye CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ve BDP Grup Başkanvekilleri Hasip Kaplan ve Pervin Buldan katıldı. Çiçek, çalışmaların sorunsuz sonuçlanması için konuşmaların sızdırılmamasını rica etti. Bu karara grup başkanvekilleri uyacaklarını belirtti. Görüşme yaklaşık 1 saat 30 dakika sürdü. 

5 gün sonra AKP’li topantı
CHP’li Tarhan, tutuklu milletvekili sorununun iktidarın tavrından kaynaklandığını belirtirken, tutukluyken seçilen milletvekillerinin, seçildiğini gösteren belgenin mahkemeye gönderilmesi üzerine serbest bırakılması yönündeki yasa tekliflerini hatırlattı. “Milli birlik ve bütünlüğe zarar vermeyecek bir formül” öneren MHP’li Şandır ise Tarhan’ın eleştirilerine katılırken yargı sürecinin hızlandırılmasının sorunu çözeceğini anlattı.
BDP’li Kaplan ise tutuklu vekillerin çoğunluğunun kendi partilerinden olduğunu belirtti ve vekillerin yargılanmasına dayanak sağlayan anayasanın 14. maddesinin değiştirilmesiyle sorunun çözülebileceğini anlattı.
Meclis Başkanı Çiçek beş gün sonra yeniden bir araya gelmek için toplantıyı sonlandırdı. Çiçek, 23 Nisan’dan sonra da bir araya gelip görüşeceklerini açıkladı. Çiçek’in bu beş gün içerisinde konuyu Meclis uzmanları ve hukukçularına da aktararak formül arayışına gireceği öğrenildi. Beş gün sonra yapılacak toplantıya AKP’li grup başkanvekillerini de katılması kararlaştırıldı.
Çiçek daha sonra AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile bir araya geldi. Elitaş, görüşmenin ardından, “Önce muhalefet kendi arasında anlaşsın. Ortak bir öneri getirsin, ortak öneri olmadan biz ne yapabiliriz?” dedi.