Tutuklu vekillere Avrupalı meslektaşlarından destek

Tutuklu vekillere Avrupalı meslektaşlarından destek
Tutuklu vekillere Avrupalı meslektaşlarından destek
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nden 30 milletvekili Türkiye'deki meslektaşlarının durumunu endişeyle takip ettiklerini açıkladı. Bildiride sekiz milletvekilinin tutuklulukları "en güçlü şekilde" kınandı.

ANKARA - Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nden (AKPM) 30 milletvekili Türkiye 'deki meslektaşlarının durumunu büyük endişeyle takip ettiklerini bildirdi.
Aralarında üç CHP 'linin de bulunduğu milletvekilleri yayımladıkları bildiride, 12 Haziran 2011 seçimlerinde TBMM'ye seçilen sekiz milletvekilinin devam eden tutukluluk hallerini en güçlü şekilde kınadıklarını ve onlarla dayanışma içinde olduklarını belirtti.
Üç farklı siyasi partiye mensup sekiz milletvekilinin, kendilerine karşı devam eden mahkeme süreçleri nedeniyle hala tutuklu bulunduğuna işaret edilen bildiride, bu milletvekillerinden bazılarının, üç yıla yakın bir zamandır hapiste olduğu ifade edildi.


ENDİŞEYLE TAKİP EDİYORUZ
Bildiride, "Türkiye'deki meslektaşlarımızın durumunu büyük bir endişeyle takip ediyoruz. Meslektaşlarımıza karşı sürdürülen uygulama, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 'özgürlüğün kısıtlanması' ilkesi ve İhtiyari Birinci Protokol'ün 'seçme ve seçilme hakkı' ilkesiyle çelişmektedir" denildi.
Ayrıca, mevcut durumun, siyasi hayata katılıma dair hakları tanımlayan Birleşmiş Milletler Uluslararası Siyasi ve Medeni Haklar Sözleşmesi'ni ihlal ettiği belirtilen bildiride, milletvekillerinin tutukluluk hallerinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Siyasi ve Medeni Haklar Sözleşmesi'ndeki masumiyet karinesi ilkesine de aykırı düştüğü ifade edildi.
Bildiride, "Usulüne uygun olarak seçilmiş milletvekillerinin, halkın iradesi tarafından kendilerine verilmiş olan parlamento görevlerini yerine getirebilmeleri için Türkiye'deki ilgili bütün tarafları bunu sağlayacak koşulları yaratmaya davet ediyoruz" denildi.
Bildirinin, Türkiye açısından siyasi ve hukuki herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor. (aa)