Tuzağa düşmeyiz

Tuzağa düşmeyiz
Tuzağa düşmeyiz
Hükümetin erken yerel seçim girişimindeki başarısızlığının faturasını CHP'ye kesmeye çalıştığını söyleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu tuzağa düşmeyiz" dedi.
Haber: DENİZ ZEYBEK / Arşivi

Hükümetin, Mart 2014’te yapılması gereken yerel seçimleri 2013 sonbaharında yapma arayışları çerçevesinde destek istediği CHP ’nin lideri Kemal Kılıçdaroğlu , “Bize niye geldiler anlamadık. Beceremediler, faturasını CHP’ye kesmeye çalışıyorlar. Bu tuzağa düşmeyiz” dedi. Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun parlamento çatısı altında çözülmesi görüşünü hâlâ sahiplendiklerini vurgulayarak, Çankaya Köşkü-Başbakanlık-BDP üçgenindeki trafik konusunda ‘bilgilendirilmemekten’ yakındı.
AK Parti ile MHP ’nin seçimleri 27 Ekim 2013’e alma girişimi, referandumsuz Anayasa değişikliği için gerekli 367 oy bulunamayınca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından TBMM’ye iade edilmişti. AK Parti, MHP ile devam etmeden önce CHP’yi yoklamayı tercih etmişti. CHP-AK Parti görüşmesi sonrasında CHP’liler renk vermezken, basına “CHP büyükşehir yasasında istedikleri olursa Anayasa değişikliğine destek verecek” yorumları yansıdı.

 

Bizimki ilkesel tavır
Ancak, CHP lideri Kılıçdaroğlu, dün yaptığımız telefon görüşmesinde bu yorumların doğru olmadığını belirterek, şöyle konuştu: “Özel bir talebimiz yok. Meseleyi pazarlık sürecinin parçası yapmak istemiyoruz. Doğrusu bize niye geldiler anlamış değilim. Biz bir sorun var çözmek istiyorlar diye düşünüp, söyleyeceklerini dinlemek için ‘Buyrun gelin’ dedik. Şimdi psikolojide ‘yansıtma’ dedikleri yönteme başvurup, becerememedikleri işin faturasını CHP’ye kesme arayışındalar. Bu tuzağa düşmeyeceğiz.”
Kılıçdaroğlu, seçim 27 Ekim, 3 Kasım ya da 17 Kasım’da yapılmasıyla ilgili sorunları olmadığını vurgulayarak, konuya ilkesel yaklaştıklarını ortaya koydu. Kılıçdaroğlu, bu yaklaşımı şu sözlerle anlattı: “Anayasa değişikliği bir kişinin ihtiraslarıyla yapılmaz. Değişiklikler sağlıklı bir şekilde tartışılmalı. Bırakın anayasa değişikliklerini, yasalar bile tartışılmıyor. Bunları sadece biz görmüyoruz. Son AB İlerleme Raporu’nda da gördük. Değişiklikler halkın beklentilerine yanıt veriyor mu? Hayır. Sadece bir kişinin beklentilerini karşılıyor. Bütün dünya bize gülüyor. Anayasa değişiklikleri uygarca tartışılmıyorsa demokrasiden söz edemeyiz. Örnek mi istiyorsunuz: Cumhurbaşkanlığı değişikliğinde ‘ben yaptım oldu’ ile olmaz dedik. Ancak değişikliği geçirdiler. Bir baktık, süre tartışmalı.”


Maslak tartışması

Şişli’den üç mahallenin alınıp Sarıyer’e bağlanmasının tek başına önemli olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, benzer bir değişikliğin Kadıköy’de yapıldığını, ilçeden ayrılan Ataşehir’i de CHP’nin aldığını anımsattı. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: “Önemli olan; birçok belde kapatılırken, bu düzenlemeden halkın haberi olmaması. Beldelere soruyoruz, Herkes kapatılmasına karşı. Vatandaş yarın sandığa gidecek. Bir bakacak ilçesi değişmiş. Bakalım vatandaş kapatılan beldesine, belediyesine muhtarlığına ne diyecek? Halkı demokrasinin figüranı olarak görüyorlar. Bir siyasal parti yerel oy gücünü arttırmak için yasalar çıkarıyorsa, sonunu hazırlıyor demektir. Rahmetli Turgut Özal da böyle şeyler yapardı. Ne oldu, Özal kalmadı. Bizde çok güzel bir söz var: Eşkiya dünyaya hükümdar olmaz.” Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa Yerel Yönetimler Şartı’nın, kapatılacak belediyelerde referandum yapılması gerektirdiğini anımsattı.

Biz de merak ediyoruz

BDP’lilerin Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmesine de “Ne görüşülüyor bilmiyoruz” diye sitem eden Kılıçdaroğlu, Gül’ün sorunun çözülmesi yönünde kanaat belirttiğini, Başbakan’ın “İmralı ile de görüşülebilir” dediğini anımsatarak, “Bakalım; toplum gibi, siz gazeteciler gibi biz de merak ediyoruz” diye konuştu.


Mühimmatne oldu?

 

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Suriye uçağındaki kargo konusunda Başbakan’ın ilk açıklamasında “mühimmat” dediğini anımsattı. Son aşamada kargonun mühimmat olmadığının taraflarca kabul edildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Vahim olay. Mühimmatla teçhizat aynı şey midir?” diye sordu.