@ismailsaymaz

Tüzel'den HDP açıklaması: Aday gösterilmeyişim, bakanlığı reddetmekten kaynaklı

Tüzel'den HDP açıklaması: Aday gösterilmeyişim, bakanlığı reddetmekten kaynaklı
Tüzel'den HDP açıklaması: Aday gösterilmeyişim, bakanlığı reddetmekten kaynaklı
Levent Tüzel bakanlık teklifini reddettiği için HDP tarafından yeniden aday gösterilmediğini belirterek, "Bir ölçüde HDP'nin tercihidir. Bakanlığı kabul etmeyişimizden kaynaklı onların tutumudur. Bu tutum eleştirilecek bir tutumdur" dedi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - HDP tarafından liste dışını bırakılan Levent Tüzel, Radikal'e konuştu. EMEP ve HDP'nin yürüttüğü ittifak görüşmelerinin olumsuz sonuçlandığını ve bu nedenle bugün destek amaçlı ortak bir açıklamanın yapıldığını söyledi. Tüzel, bakanlığı reddetmesi nedeniyle bu kararın alınmış olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Listede ben yokum. Bir ölçüde HDP'nin tercihidir. Bakanlığı kabul etmeyişimizden kaynaklı onların tutumudur. Bu tutum eleştirilecek bir tutumdur. Biz halk güçlerinin birliği diyoruz. Demokrasi mücadelesini büyütmeli, tek adam diktatörlüğü karşısında HDP desteklenmeli diyoruz. Ama bu yönde bir ittifak sağlanmadı. Biz de destek açıklaması yaptık. HDP, bizim kararımızı (bakanlığı reddetme kararı) parti hukukuna uygun davranmamak olarak niteledi. EMEP kararlarını bağımsız bir şekilde alır ve uygular. Şimdi dolayısıyla biz bu hareketi de eleştiriyoruz. Seçimlerde HDP'yi destekleyeceğiz ancak bu hareket tarzı, güçlendiren bir tarz değil. İttifak hukuku sağlanamadığı için EMEP olarak biz de aday vermiyoruz." "

HDP ve EMEP'ten seçim açıklaması

HDP listelerinde hangi isimler değişti?


TÜZEL'İN YERİNE ÖKER

Öte yandan EMEP'li adaylardan herhangi biri seçilecek sıralara konmazken Tüzel'in yerine, CHP 'ye gidecek Alevi oylarının önünü kesmek için İstanbul 2. Bölge birinci sıradan seçilen Turgut Öker getirildi. Öker'den boşalan İstanbul 2. Bölge birinciyi sıraya ise Gaziantep'ten seçilen Celal Doğan kaydırıldı. Gaziantep'te ikinci sıradan seçilen Mahmut Toğrul birinci sıraya kaydırılırken, ikinci sıraya Van Milletvekili Yurdusev Özsökmenler getirildi. Eski milletvekili Mülkiye Birtane ise İzmir 1. Bölge ikinci sıraya kondu.    

 


  http://www.radikal.com.tr/143649614364962

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HDP'nin ayıbı EMEP'in büyüklüğü - user1071038

  Levent Tüzel 7 Haziran seçimlerinden sonra EMEK PARTİSİ'nin vekili olarak mecliste olacaktı. Seçim öncesi alınan karar buydu. Ama HDP ve MHP'nin vekil sayısı eşit çıkınca komisyonlarda temsiliyette geride kalmamak için HDP yöneticilerinin isteği ile Levent Tüzel HDP içinde kalmıştır. Bakanlık teklifi sırasında HDP merkezi Levent Tüzel'e sormadan 78 kişi (Eş başkanlar hariç) bakanlığa evet diyecek diye açıklama yapmıştır. Burada Emek Partisi'nin de HDP merkezine Levent Tüzel Bakanlığı kabul etmeyecek bilgisini vermekte gecikmesi işin diğer tarafıdır. Levent Tüzel özünde Emek Partisi vekilidir. Özel bir durum HDP içinde devam etmesine sebep olmuştur ama Selahattin Demirtaş, EMEP için hukukun dışına çıktı diye ilginç bir açıklama yapmıştır. HDP öç almak için EMEP'ten aday göstermemiştir. Ama EMEP buna rağmen emekçilerin birliğinin bozulmasını engellemek için bu tavra karşı EMEP HDP'yi destekleyecek demiştir. Üyelerimiz HDPnin mecliste daha güçlü temsil edilebilmesi için çalışma yapacaktır diye açıklama yapmıştır.

  orada duralım - 1000cucarachas

  Tüzel, HDP'nin kritik önemde bir parti kararına uymayarak partiyi zor durumda bıraktı, AKP'nin hedefindeki zayıf halka oldu. Ancak vahim bir hata, siyaseten bir gaflet söz konusuysa parti hukukunu çiğnemeniz anlaşılabilir. Ama o zaman neden HDP'den tekrar milletvekili olmak istiyorsunuz? Bence sitem çok yersiz.