Tüzük görüşmesinde Meclis kürsüsü işgali

Tüzük görüşmesinde Meclis kürsüsü işgali
Tüzük görüşmesinde Meclis kürsüsü işgali
Haber: RIFAT BAŞARAN / Arşivi
TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in iki kez devreye girmesine rağmen AKP ile muhalefet arasında uzlaşma sağlanamaması üzerine Genel Kurul’da İçtüzük teklifinin görüşülmesi CHP ’nin eylemine sahne oldu. Teklifin görüşülmesini engellemek isteyen CHP’liler önce komisyon sıralarını daha sonra da kürsüyü işgal etti.
İçtüzük teklifinde partiler anlaşamayınca Meclis Başkanı Çiçek, ikinci kez devreye girip, AKP, CHP, MHP ve BDP’nin grup başkanvekilleriyle bir araya geldi. Bu toplantıdan da sonuç çıkmayınca AKP görüşmelere devam etme kararı aldı ve Genel Kurul’da çalışma günlerinde değişiklik yapılarak oturuma 1 saat ara verildi.
Aranın ardından oturumu yönetmek için kürsüye Meclis Başkanı Cemil Çiçek çıktı. Ancak oturum başlamadan önce CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ve bazı milletvekilleri komisyon sıralarına oturarak, işgal başlattı. Bunun üzerine Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ve görüşmelerde Meclis’i temsil eden Başkanvekili AKP’li Mehmet Sağlam, komisyon sıraları yerine Bakanlar Kurulu sıralarına oturdu. Çiçek’in İçtüzük değişikliği teklifinin görüşmelerine geçileceğini söylemesi üzerine muhalefet sıralarından itiraz sesleri yükseldi. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Sağlam’ın tarafsızlığını yitirdiğini ve Meclis’i temsil edemeyeceğini belirtti. Çiçek ise daha önceki oturumda teklifin tümünün görüşüldüğünü belirterek, “Kaldığımız yerden devam edeceğiz. Yürüyen bir işlem var” dedi. Bu tartışmalar sürerken CHP’liler sıraların önlerine doğru geldi. AKP’li vekiller de CHP sıralarına doğru yürüdü. Ancak Komisyon sıralarında bulunan CHP’liler bu tez kürsü işgali başlattı. Bu arada BDP’lilerin de kürsü önene gelerek eyleme destek verdikleri görüldü. CHP’lilerin ayrılmasıyla komisyon üyeleri yerlerine geçti. Başkan Cemil Çiçek protestolar nedeniyle oturuma iki kez ara verdi. Eylem sırasında hem iktidar hem de muhalefetten çok sayıda milletvekili yaşananları twitterdan duyurdu.
Meclis’te yaşananları, Kanal A’da değerlendiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , CHP’lilerin tutumunun ‘kürsüye özgürlük hareketi’ olduğunu ifade ederek, “İktidar İç tüzüğü değiştirerek muhalefetin konuşmamasını istiyor” dedi.