'Tüzük kurultayı'na iptal

CHP Genel Merkezi "Toplanan imzalar yeter sayınının altına düştü" gerekçesiyle olağanüstü tüzük kurultayını toplamama kararı aldı.

ANKARA - CHP Genel Merkezi "Toplanan imzalar yeter sayınının altına düştü" gerekçesiyle olağanüstü tüzük kurultayını toplamama kararı aldı. Muhalifler Genel Merkez'in kararına karşı mahkemeye başvuracak.
Tüzük kurultayı için gerekli çağrının yapılmasına bir gün kala CHP Genel Sekteri Önder Sav, tüzük kurultayının toplantıya çağrılmayacağını açıkladı. Olağanüstü kurultayın toplantıya çağrılması için imza sayısının en az 1293 olan delege sayısının beşte biri yani 259 olması gerektiğini anımsatan Sav, şöyle dedi: "Tüzük kurultayı için imza vermiş olan delegelerden 10 kişi tedbirli olarak il disiplin kurullarına sevk edildikleri, bir kişi kesin ihraç edildiği, iki kişi de istifa ettiği için 3 Temmuz kurultayına katılamamıştır. 13 kişinin engeli sürmekte olup, Adana Milletvekili Atilla Başoğlu'nun istifası ile bu sayı 14'e çıkmıştı. 3 Temmuz kurultayından önce 16 delege olağanüstü kurultay toplanması isteklerinden yazılı olarak feragat etmişler, daha sonra da bunlara 62 delege daha feragat ederek katılmıştır. Böylece toplam 92 delegenin olağanüstü kurultay toplanması isteği ortadan kalkmış, kurultay isteyenlerin sayısı 256'ya düşmüştür."
Sav'ın açıkladığı karara tepki gösteren CHP'nin İktidar Yürüyüşü Haraketi sözcülerinden Amasya Milletvekili Mustafa Sayar, "Bu Genel Merkez'in yorumu. Biz 350 imza verdik. 'Geri alındı' deniyor. İmzalar noterden verildiyse, geri alınması ile ilgili işlemin de noter kanalı ile yapılması gerekir." dedi. Tüzük kurultayı düzenleme kurulunda yer alan eski milletvekili Celal Topkan ise "Tüzük ve yasalardan doğan her türlü yasal hakkımızı kullanacağız" dedi.