Twitter'da hakaret eden AKP'li vekile manevi tazminat cezası

Twitter'da hakaret eden AKP'li vekile manevi tazminat cezası
Twitter'da hakaret eden AKP'li vekile manevi tazminat cezası
CHP'li Haluk Koç ve Aykut Erdoğdu ile gazeteciler Uğur Dündar ve Nedim Şener hakkında, "4 tane puşt Cumhurbaşkanı'na hakaret ediyor" şeklinde tweet atan AKP İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, manevi tazminat cezasına çarptırıldı.

RADİKAL – AKP İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, sosyal medyada bir televizyon programına katılanlar için kullandığı “puşt” sözcüğü nedeniyle ceza aldı.

CHP Ankara ve İstanbul milletvekilleri Haluk Koç ve Aykut Erdoğdu ile gazeteci Nedim Şener'in konuk olarak yer aldığı, Uğur Dündar'ın sunduğu Halk TV'deki “Halk Arenası” programının yayını sırasında Kocabıyık, tartışma yaratan tweet'ler atmıştı.

Kocabıyık, kanaldaki program sürerken, “Halk TV adlı kanalda 4 tane puşt Cumhurbaşkanı'na hakaret ediyor” ve “Cumhurbaşkanına rüşvet aldı diyen puşt oğlu puşttur” eklinde twitter mesajları paylaştı.

Bunun üzerine Kocabıyık hakkında ceza davasının yanı sıra Koç ve Dündar tarafından manevi tazminat davası açıldı. İzmir 7. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki dava bugün “tek celsede” sonuçlandı.

Cumhuriyet gazetesinden Hakan Dirik'in haberine göre mahkeme, Kocabıyık'ın Koç ve Dündar'a 5'er bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Haluk Koç ve Uğur Dündar'ın avukatı Murat Ergün, “Zaten hakaretin son derece açık olduğu, tartışması yapılamayacak bir konuydu. Yalnızca yargılamaya muhtaçtı. Hukuken de böyle olduğu mahkemede görüldü” diye konuştu.

Kocabıyık’ın, aynı konuyla ilgili olarak, milletvekili seçilmesinden önce başlayan ve İzmir 29. Asliye Ceza Mahkemesi'nde süren ceza davasına TBMM'den aldığı belgeyi sunarak, “Ben artık milletvekili oldum. Dava dursun” başvurusu yaptığı öğrenildi.

Kocabıyık, 7 Haziran seçimlerinin ardından yaptığı konuşmalarda kullandığı "HDP'ye oy veren şerefsizler" gibi tabirler nedeniyle de tepki görmüştü.